2027 Avrupa Oyunları İstanbul'da Yapılacak

Süfyan Kızılarslan / Ajans Bizim / İtalya / Roma  2027 Avrupa Oyunları için İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Avrupa Olimpiyat Komitesi ve Türkiy...

Büyütmek için resme tıklayın

Süfyan Kızılarslan / Ajans Bizim / İtalya / Roma

 2027 Avrupa Oyunları için İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Avrupa Olimpiyat Komitesi ve Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi mutabakat zaptı imzalandı. 

2027 Avrupa Oyunları İstanbul'da Yapılacak

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, imza töreni için gittiği Roma’da, Avrupa Olimpiyat Komitesi (EOC) Başkanı Spyros Capralos ve İtalyan Milli Olimpiyat Komitesi Başkanı Giovanni Malago ile bir araya geldi. İmamoğlu’na Roma ziyaretinde, Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK) Başkan Yardımcısı Ali Kiremitçioğlu ve Genel Sekreter Neşe Gündoğan eşlik etti.

Sala della Protometeca’da düzenlenen imza töreni öncesinde Malago, Capralos, Kiremitçioğlu ve İmamoğlu birer konuşma yaptı. 

İmamoğlu, İstanbul’un başarısı herkesin birlikte hareket ettiğini belirterek, sporun ve olimpiyat felsefesinin dünyada en büyük dönüştürücü güçlerin başında geldiğinin farkında olduklarını söyledi. İmamoğlu, şöyle konuştu:

“Olimpik kent olma amacımız doğrultusunda ilk ve en büyük adımımızı, İstanbul’un 2027 Avrupa Oyunları’na ev sahipliği yaparak atıyoruz. 2027 Avrupa Oyunları’nın, kentimizin ve Avrupa spor tarihinin eşsiz bir sayfası olacağını biliyoruz. Avrupa Oyunları'yla, bölgemizin ve Avrupa'nın spora bakışına yön vermek konusunda iddialıyız. İstanbul olarak, dünyada hiçbir kentin sahip olmadığı önemli avantajlarımız var. İstanbul’umuz, Avrupa coğrafyasının ve belki de dünyanın en kalabalık ve coşkulu sporsever kitlesine sahip. İstanbul, toplam 60 milyon taraftarı olan, 20'ye yakın olimpik branşta faaliyet gösteren güçlü, ulusal spor kulüpleriyle bu konuda eşsiz. Her yıl takım sporlarında, Avrupa şampiyonalarında başarı peşinde koşan, basketbol ve voleybol gibi önemli olimpik branşlarda, Avrupa ve dünya şampiyonluklarına ulaşan takımlarımız var. 70 bin kişilik statları, 15-20 bin kişilik spor salonları her hafta doldurabilen bir sporsever kitlesine sahibiz.”

2027 Avrupa Oyunları İstanbul'da Yapılacak

İstanbul’un Avrupa'daki her sporcu için “büyük ve ilham verici bir sahne” olduğunu ifade eden İmamoğlu, “2027'de bu sahneyi, Avrupa Oyunları için kuracağız ve tüm dünyaya ilham vereceğiz. İstanbul 2027 ile Avrupa Oyunları’nın algısını ve etkisini büyüteceğiz. Spor dalı sayısı ve katılan sporcu sayısına bakınca, Avrupa Oyunları'nın bir olimpiyat olduğunu söyleyebiliriz. Biz Avrupa Oyunları'nı tam bir olimpiyat ciddiyeti ve hassasiyetiyle ele alarak, İstanbul'un organizasyon gücünü bir kez daha göstereceğiz” dedi. 

İstanbul’a davetlisiniz

Birkaç çağrısı olduğunu belirten İmamoğlu, bunları şöyle sıraladı:

“İlk çağrım Avrupa’nın tüm sporcularına: Gelin Avrupa’nın en renkli ve coşkulu tribünleri önünde yeteneklerinizi sergileyin. Gelin yetenekleriniz, kapasiteniz ve kişiliğinizle yeni nesillerin rol modeli olun. 

İkinci çağrım Avrupa’nın tüm olimpik spor federasyonlarına: İstanbul olarak, her türlü iş birliğine açığız. İstanbul, sadece olimpiyatlara ve paralimpik oyunlarına değil, sizlerin bundan böyle düzenleyeceği tüm büyük organizasyonlara talip. Gelin, birçok ilham verici hikayeyi birlikte yazalım, birlikte başaralım. 

Üçüncü çağrım, Avrupa ve dünyadaki tüm sporseverlere: İstanbul’a geldiğinizde, sadece spor izlemekle kalmayacak, dünyanın en heyecan verici kentinde, hayatınızın en güzel günlerini yaşama fırsatı yakalayacaksınız. İstanbul halkının konukseverliğinin başka hiçbir şeye benzemediğini, İstanbul 2027 için tribünlerde yerinizi aldığınızda göreceksiniz. 

Ve son olarak; tüm Avrupa’ya 2027’de bir arada olmak için çağrı yapmak istiyorum. İstanbul’da, 2027 yılında, farklılıklarımızla bir araya gelirken, aslında ne kadar büyük ve renkli bir kültür birliği oluşturduğumuzu tüm dünyaya, bir kez daha kanıtlayalım. Gelin 2027’de, Avrupa’nın ve dünyanın en renkli kültürlerinin harmanlandığı İstanbul’da buluşalım. Her yıl 20 milyona yakın misafirimizin eşsiz deneyimler yaşamak için ziyaret ettiği İstanbul’a davetlisiniz.”

 Muhteşem ev sahipliği

EOC Başkanı Capralos da konuşmasında, İBB ve TMOK ile yaptıkları iş birliğinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Capralos, şunları söyledi:

“Bugün imzalanan mutabakat zaptı sayesinde, Avrupa Olimpiyat Komitesi, tüm Avrupa için özel bir spor gösterisi düzenleme noktasında İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Türkiye Olimpiyat Komitesi ile yol alacaktır. İstanbul, muhteşem etkinliklere ev sahipliği yapabilecek beceri, deneyim ve tutkuya sahip insanların yaşadığı bir şehir olduğunu kanıtladı. Spora büyük sevgi duyan bir şehir ve kıta genelinde her yaştan insanı sağlıklı yaşam tarzları oluşturmaya ve spora katılmaya teşvik edebilecek bir Avrupa Oyunları sunmak için birlikte çalışmayı sabırsızlıkla bekliyoruz.” 

Konuşmaların ardından; İBB, TMOK ve EOC arasında üçlü mutabakat zaptı imzalandı. 

16 May 2024 - 22:38 İstanbul- Spor