Özel: 'Ağır bir Gıda Kriziyle Karşı Karşıyayız'

Özgür Özel partisinin grup toplantısında konuştu. 

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Türkiye’nin gıda enflasyonu en yükse ülkeler arasında dördüncü sırada olduğunu belirterek, “Bugün ağır bir tarım ve gıda kriziyle karşı karşıyayız” dedi. 

Özel, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada Soma’daki maden kazasının onuncu yılında olayla ilgili yaşananlara ilişkin ayrıntılar paylaştı ve 

Soma'dan bugüne Türkiye'de 649 madenci daha öldüğünü söyledi. Özel, “Yani Soma'dan bugüne iki Soma daha oldu ama kimsenin haberi olmadı” diye konuştu. 

Özel, mesajın işçilere olduğunu belirterek, “Bu mesajı alın, asla ölmek için değil, yaşamak ve emeği savunmak için örgütlenin, örgütlenin, örgütlenin” çağrısında bulundu. 

Madenlerle ilgili bir taslak hazırladıklarını belirten Özel, bunu önümüzdeki günlerde görüşe sunacaklarını ve tüm paydaşlarla çalışıp Meclis’e getireceklerini  söyledi. 

Özgür Özel’in konuşmasından bazı satır başları şöyle:

“-TÜİK verilerine göre ülkemizin sağlık harcamalarına ayırdığı para yüzde 3.7, OECD'nin en düşük rakamı. Bunun da çok çok düşük bir kısmı ilaca harcanıyor.”

“-Geri ödeme kapsamında yer alan ilaçlarda kısıtlamaya gidiliyor, firmalar yeni icat edilmiş ilaçları Türkiye'ye getirmek istemiyorlar, geri ödeme listesine girmek istemiyorlar.”

“-Hastalarımızın cebini yakan ilaç fiyat farkları var ve her geçen gün artıyor.”

“-Yerli ve milli ilaç üretimi konusunda dilimizde tüy bittiği halde Türkiye'deki ilaç firmalarının pek çoğu yabancılara satıldı, satılmaya devam ediyor.”

“-Yerli ilaçta büyük bir gerileme, yabancı ilaçta büyük bir artış var.”

“-Türkiye'nin en önemli ilaç firmalarının yabancılara satılmış olmasının yarattığı mesele, her şeyde beka sorunu arayanların, belediye seçimine" beka sorunu olur" diye bakanların duyması, düşünmesi, tedbir alması gereken bir meseledir.”

Tarım ve gıda krizi

“-Bugün ağır bir tarım ve gıda kriziyle karşı karşıyayız.”

“-Nüfusu her yıl ortalama 1 milyon artan bir ülkedeyiz. 20 yıldır uygulanan politikalarla Türkiye'nin ekilen, dikilen arazileri 3.7 milyon hektar azaldı, kaybedildi. Bu ne demek? İki tane Trakya demek.”

“-Siyaset ki öncelik belirleme işidir, birilerinin önceliği beşli çeteler, birilerinin önceliği yandaş müteahhitler; CHP’nin önceliği çiftçiler, hayvancılıkla uğraşanlar, milletin efendileri...”

“-Türkiye yaş ortalaması düşük bir ülke olmasına rağmen çiftçilerinin yaş ortalaması 58. Yani artık genç çiftçi yok.”

“- Bu birkaç yıl sonra sağlığı yüzünden, yaşı yüzünden çalışamayacak ama bir sonraki kuşağı da yetiştirememiş bir tehlikeye daha dikkat çekiyor. O yüzden bu noktada çok ciddi tedbirler alınması lazım.”

“Türkiye gıda enflasyonunda 4. Sırada”

“-Türkiye gıda enflasyonunda en yüksek dördüncü sırada. Türkiye'den kötü üç ülke var: Arjantin, Lübnan, Venezuela. Bu ülkenin nasıl yönetildiğini, nereye sürüklendiğini görün.”

“-Bu durumdayız, böyle yönetiliyor bu ülke. Bu hükümet sistemi, "her şeyi ben bilirim" diyen anlayış, bakanların böyle milletvekillerinden milletin seçip yolladığı, Meclis'in onayladığı, hesap sorduklarından değil, bir kişinin dolma kaleminden çıktığında işte Türkiye'nin geldiği durum budur.”

“Kapsamlı bir hazırlığımız var”

“-Bu konuda kapsamlı bir hazırlığımız var; beşer yıllık dönemde dinamik tarım politikaları oluşturulmasını öneren, nüfusun ve iktisadi faaliyetlerin Anadolu'ya dengeli olarak dağıtılmasını planlayan, maliyetleri azaltan, verimlilikleri yükselten, yeni tarım düzeni için üretken kamu yatırımlarını kapsayan, nitelikli tarım bütçesi öneren bir çalışmamız var.”

“-Girdi piyasalarını düzenleyecek, rekabete aykırı tekelci yapılara dur diyecek; fındığın tekeli var dünya büyüğü ona, dur diyecek, çaydaki tekelci yapılara dur diyecek, üzümdeki tekelci yapılara, narenciyedeki tekelci yapılara dur diyecek hazırlığımız, önerilerimiz var.”

“-Çıktı piyasalarını reforme edecek, kooperatifçilik ile bu yapılara düzenleme ve denetim getirecek, tarımsal üretimi planlayacak, bir ürünün ekimini bir yıl vadeli kumar olmaktan çıkaracak; hangi ürüne ekilirse, ne kadar planlanıyor, ne teşvik alınacak, ne gelir elde edilecek? Devletin düzenleyeceği bir yapısal reformu bu ülkenin önüne koymaya hazırlanıyoruz. Hazırladık, detaylarını kamuoyuyla paylaşacağız.”

“-Hayvancılık politikalarında yeni bir sayfa açacağız.”

“-Tarımsal kamu yönetimini yeniden yapılandırarak kamucu bir tarım reformu yapacağız. Bağımsız demokratik kooperatif yapılarını, ayrıca üreticilerin örgütlenmelerini ve örgütlenmelerini sağlayacağız. Doğa ile dost, dirençli, onarıcı tarım politikalarını hayata geçireceğiz. Bunları önümüzdeki iktidarımız için bir büyük tarım reformu için hazırlıyoruz.”

“-Kamuoyuyla paylaşarak yapıcı muhalefetin en iyi örneğini sunacağız.”

Kamuda tasarruf önlemleri

“-Nihayet Kamuda Tasarruf Genelgesi yayınlandı. Sekizinci büyük, iki ara dönemde yapılanla birlikte onuncu tasarruf genelgesiydi. Bu genelgenin bugüne kadarkilerden bir farkı var. olumlu farkı; o da sarayın, cumhurbaşkanlığı harcamalarının genelge dışında tutulmamış olması.”

“-Sadece Meclis dışarıda tutulmuş, bu konuda gayet normal tutulması. Bu Meclis israf etsin demek değil, yürütmenin başının Meclis'e talimat vermemesi gerekir, vermesi hadsizlik olur.”

“-Yürütmenin ortaya koyduğundan çok daha kapsamlı bir tasarruf genelgesi için CHP olarak bütün gruplara ve Meclis Başkanına çağrıda bulunuyoruz. Başkanlık Divanı toplansın, millete kemer sık denirken, milletin vekilleri tasarrufun dışında kalmasınlar.”

“-Biz belediyelerimize de hem bizim genelgemize hem de Cumhurbaşkanlığınca yayınlanan genelgeye harfiyen uymalarını bekliyoruz.”

“-Koca genelgede umudumu arttıran bir cümle var: Vergide adalet. Demiş ki, daha doğrusu genelgeyle ilgili açıklama yaparken Mehmet Şimşek demiş ki: Vergide adalet ve etkinlik sağlayacağız." 

“-Türkiye'de 100 lira vergi toplanıyor hepimizden. Bunun 65 lirası dolaylı vergi; yani mazottan, doğalgazdan, sudan, elektrikten, ekmekten, sütten, bulgurdan, çikolatadan, sakızdan yüzde 65... Bu nasıl bir adaletsizlik biliyor musunuz?”

“-Türkiye'nin en pahalı cipi ile fabrikatör giriyor mazot alıyor, aynı vergiyi veriyor. Arkadan derme çatma bir mobiletle onun fabrikasında asgari ücretle çalışan geliyor, mazot alıyor, aynı vergiyi veriyor. Yani dolaylı verginin adaletsizliği bu.”

“-Vergide adalet temel mücadelemizdir.

15 May 2024 - 09:33 - Siyaset