Yumaklı: 'Bu Yılın Ekim Döneminden İtibaren Planlı Üretime Geçmiş Olacağız'

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, bu yılın ekim döneminden itibaren planlı üretime geçilmiş olacağını söyledi. 

Süfyan Kızılarslan / Ajans Bizim / Türkiye / ANKARA

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, bu yılın ekim döneminden itibaren planlı üretime geçilmiş olacağını söyledi. 

Yumaklı, Toprak Mahsulleri Ofisi'nin (TMO) koordinasyon toplantısında yaptığı konuşmada, hububat sektörünün ekonomi ve gıda güvenliği açısından stratejik önem taşıdığını dile getirdi.  

“Çiftçilerimizin toprağa verdiği emeğin alın terinin karşılığını alacağı hasat sezonu yaklaşıyor. Bakanlık olarak hububat ve diğer ürünlerin üretim sürecinden alımına kadar her aşamasını titizlikle takip ediyoruz” diyen Yumaklı, hasat sezonu başlamadan önce TMO'nün üç günlük toplantısında kurumun alım, depolama ve diğer faaliyetlerinin değerlendirildiğini kaydetti.

Arpa ekim alanlarında geçen seneye göre yüzde 4'lük, buğday ekim alanlarında ise yüzde 7'lik artışın sözkonusu olduğunun anlatan Yumaklı, “Mısırda 2023 yılında herkesin beklentisinin aksine Cumhuriyet tarihinin üretim rekorunu kırdık. Bu sene de benzer bir rakamın geleceğini düşünüyoruz. Buğday ve arpa üretimiyle alakalı malumunuz yağışların önemi var. Mayısın 15'ine kadarki yağışlar rekoltenin gidişatını ve ürün kalitesini belirlemiş olacak. Makrodan baktığımız zaman Ekim 2023- Nisan 2024 arası uzun yıllar ortalamasına göre yüzde 1,6, geçen seneye göre yüzde 25'in üzerinde yağışlarda fazlalık var” diye konuştu. 

Yumaklı, yeni hasat sezonunun başarılı geçmesi için bütün hazırlıkların tamamlandığını ifade etti ve "TMO, her dönemde olduğu gibi bu sezon da üretimin sürdürülebilirliği ve piyasa istikrarı için başta üreticilerimiz olmak üzere tüm kesimlere hizmet vermeye devam edecek" dedi.  

Tarımda planlama dönemi

Geçen yıl Tarım Kanunu’ndaki değişiklikle önemli konuların hayata geçirilmesine yönelik düzenlemeler yapıldığını belirten Yumaklı, şöyle konuştu: 

“Devrim niteliğinde oldu bu değişiklikler. Özellikle bitkisel ve hayvansal üretim için stratejik öneme sahip ürünlerde inşallah bu yılın ekim döneminden itibaren planlı üretime geçmiş olacağız. Özellikle işlenmeyen arazilerin üretime kazandırılması konusu odak noktamız oldu. Tarımsal üretim yapılan tüm alanların kayıt altına alınması bunun başlıklarından bir tanesi. Stratejik ürünlerde planlı üretime geçilmesi yine en önemli başlığımız. Suya göre tarım yapılması ve sözleşmeli üretimin yaygınlaştırılması. Aslında bunlar bilinmeyen şeyler değil. Sadece bu konuda geliştirilen politikaların altlıklarının oluşturulması anından itibaren irade ve kararlılık gerekiyordu. Biz de bunu gösterdik. Bu sayede ne istiyoruz biz? Yeni normale karşı bu ülkenin dayanıklı olmasını, daha fazla tarımsal ürün üretmesini ve ilerleyen yıllarda hem ihtiyacımızın karşılanması hem de çok önemli bir gelir kaynağı olan tarımsal üretim, tarımsal ürün ihracatımızı da her geçen gün artırmak.” 

Yumaklı, 2022 yılı sonunda bitkisel üretimin 129 milyon ton iken, 2023'te asrın felaketinin yaşanmasına rağmen bu ülkenin üreticilerinin 137 milyon ton bitkisel üretimi gerçekleştirdiğini belirtti.  TMO'nun geçen yıl 13,1 milyon tonluk bir alım yaptığını anlatan Yumaklı, "Bu bütün zamanların rekoru oldu" dedi 

Tarımda teknolojinin kullanımının önemine dikkat çeken Yumaklı, “Tahılı kontrol etmek, piyasa ihtiyacına göre pazara sürmek, arz-talep dengesini korumak, lisanslı depoculuk çalışmaları, bütün bunların hepsi teknolojinin bir şekilde bu süreçlere etki etmesiyle ya da bu süreçlerde yer almasıyla mümkün. Geçtiğimiz yıl, başta randevu sistemi olmak üzere, oradaki teknolojiye adaptasyon olmasaydı, herhalde bugün bu rakamları konuşmuyor olurduk" diye konuştu. 

28 Nis 2024 - 12:31 - Ekonomi