Steinmeier-Erdoğan Görüşmesi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Almanya Cumhurbaşkanı Frank Walter Steinmeier'in konuk etti. 

Süfyan Kızılarslan / Ajans Bizim / Türkiye / ANKARA

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Almanya Cumhurbaşkanı Frank Walter Steinmeier'in konuk etti. 

Erdoğan ve Steinmeier, Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı düzenlendi.

Erdoğan, ziyaretin Türkiye-Almanya Dostluk Anlaşması'nın 100'üncü yılına denk geldiğini belirterek, "kıymetli dostum" diye hitap ettiği Steinmeier ile ilişkilerin geliştirilmesi konusunda "hemfikir olduklarını" söyledi. 

Almanya'nın 6 Şubat depreminde önemli bir dayanışma gösterdiğini anlatan Erdoğan, Steinmeier'in Gaziantep'e giderek, Almanya'nın katkısıyla inşa edilen ilkokulu ve Nurdağı konteyner kentini ziyaretinin kendilerini duygulandırdığı söyledi. 

Erdoğan, "Bugün gerçekleştirdiğimiz görüşmelerde, ülkelerimiz arasındaki çok boyutlu ilişkileri ikili olarak ele alma fırsatını bulduk. NATO müttefikimiz Almanya ile güvenlikten ekonomiye, kültürden bilime, her alanda yoğun ilişkilere sahibiz. 50 milyar doları bulan ikili ticaret hacmimizi dengeli biçimde, 60 milyar dolar seviyesine ulaştırmayı hedefliyoruz. Karşılıklı yatırımların arttırılmasına bu bakımdan özel önem veriyorum. Savunma sanayii alanındaki iş birliğimizi de ikili ilişkilerimize ve müttefiklik ruhuna uygun şekilde ilerletmek arzusundayız" diye konuştu. 

Görüşmelerde Almanya'daki Türk toplumunu ilgilendiren konuları ele aldıklarını anlatan Erdoğan, çifte vatandaşlığı kolaylaştıran yeni düzenlemeyi de önemli bir adım olarak gördülerini kaydetti. 

Erdoğan, "Müttefiklik hukukumuza zarar veren bu örgütlerle mücadelede daha etkin iş birliğine ihtiyacımız bulunuyor. Terörle mücadele hususunda Alman makamlarından daha fazla destek ve dayanışma beklediğimizi ifade ettik" dedi.

İran ile İsrail arasındaki gerilim

Gazze konusunda "yaşanan benzeri görülmemiş zulmün son bulması" çağrısını tekrarladığını anlatan Erdoğan,  şöyle konuştu:

"İsrail'in saldırıları devam ettiği müddetçe hem bölgesel hem de küresel barışa yönelik tehditlerin arttığının herkes bilincindedir. İran ile İsrail arasında geçtiğimiz hafta tırmanan gerilim, bunun en son ve en çarpıcı örneğidir. Masumların ölüm, açlık ve sefalete mahkûm edilmesinin ızdırabının, nesiller geçse de unutulmayacağını hepimiz çok iyi biliyoruz. Türkiye olarak bu konuda ilk günden itibaren kararlı, vicdanlı ve cesur bir duruş sergiledik. İnşallah bundan sonra da ateşkesin sağlanması, kesintisiz ve yeterli insani yardımın Filistin halkına ulaştırılmasına yönelik çabalarımızı arttırarak sürdüreceğiz."

İsrail ile ticari ilişkiler

Erdoğan, bir gazetecinin "İsrail'e karşı sık sık sesinizi yükseltiyorsunuz, fakat aynı zamanda yoğun ticari ilişkileri ayakta tutuyorsunuz. Bunu nasıl açıklarsınız?" sorusu şu karşılığı verdi: 

"Yoğun ticari ilişkileri artık ayakta tutmuyoruz. O iş bitti. Bunu da kısa zaman önce Dışişleri Bakanım açıkladı. Fakat şunu bilmenizi istiyorum; şu anda İsrail'in Gazze'ye yaptığı saldırılardaki ölüm sayısı ne yazık ki 45 bini buldu. Bu rakamı bir kenara koymamız sözkonusu olamaz. Yaralılar 75 bini buldu ve bu yaralılar içerisinde durumu ağır olanların bir kısmını biz ülkemize aldık. Burada tedavileri devam ediyor. Çocuk, kadın, yaşlı... Burada maalesef ağır manzara var. Bu manzarayı Alman dostlarımızın görmesi lazım."

Steinmeier: "Birbirimize ihtiyacımız var"

Steinmeier ise diplomatik ilişkilerin başlamasının 100. yıldönümünde Türkiye'ye gelmenin kendisi için önemli olduğunu ifade ederek, "özellikle insani ilişkilerin iki ülke arasındaki bağları özel kıldığını" söyledi. Steinmeier, "Dünyadaki hiçbir ülkeyle Almanya'nın bu kadar yoğun dostane ve ailevi ilişkileri yoktur" dedi. 

İki ülkenin NATO'da ve diğer ortak zeminlerde özellikle Orta Doğu'da yaşananlar konusunda görüş alışverişinde bulunması gerektiğini belirten Steinmeier, "İki ülkenin olarak birbirimiz için vazgeçilmeziz, birbirimize ihtiyacımız var" diye konuştu. 

"Gazze'deki insani durumu düzeltmeliyiz, düzeltmek durumundayız" diyen  Steinmeier, şunları kaydetti:

"Filistinliler için siyasi bir perspektif olmadan orta veya uzun vadede İsrail için de güvenlik sağlanamaz. Sonucunda bu siyasi perspektif sadece iki devletli bir çözüm olabilir, bu yönde yine adım atmalıyız. Kısa süre içinde ve bu çok zor dönemlerde Türk-Alman ilişkilerine yeniden önem kazandırmalıyız, ivme kazandırmalıyız." 

Almanya'daki ırkçı yapılar 

Steinmeier, "Almanya'daki ırkçı saldırılar hatırlatılarak, nasıl bir önlem alacalarına yönelik soruya şöyle yanıtladı: 

"Bahsettiğiniz olay beni de en az sizin kadar üzüyor dedim. Solingen'deki son kundaklama olayı farklı. Solingen'deki saldırının 30. yıl dönümü vesilesiyle konuşma yaptım. Bu kadar etkili bir etkinlikten sonra benzer olayın tekrarlanabileceğini düşünemezdik. Yeni bir saldırı oldu maalesef. Alman güvenlik güçleri ve yargısı bu faillere hak ettikleri cezayı verecekler."

25 Nis 2024 - 02:10 - Siyaset