Fransa'dan İngiltere'ye Geçmeye Çalışan 5 Göçmen Öldü

İngiltere'nin göçmen sınır dışı tasarısını onaylamasından saatler sonra en az 5 kişi Manş Denizi'ni geçerken hayatını kaybetti. 

Süfyan Kızılarslan / Ajans Bizim / Fransa / Wimereux

İngiltere'nin göçmen sınır dışı tasarısını onaylamasından saatler sonra en az 5 kişi Manş Denizi'ni geçerken hayatını kaybetti. 

Voix du Nord gazetesi, Fransa'nın kuzeyindeki Wimereaux sahilinde aralarında yedi yaşında bir kız çocuğu olan yedi kişinin cesedinin bulunduğunu yazdı. Bölgesel gazeteye göre kurtarma operasyonu devam ediyor ve helikopterler ve botlar görevlendirildi.100 kadar göçmen kurtarıldı ve bir Fransız donanma gemisine yerleştirildi. 

Gazete, göçmenlerin Boulogne limanına götürüleceğini belirtti. Bu gelişme, İngiltere Başbakanı Rishi Sunak'ın bazı göçmenleri Ruanda'ya tek yönlü bir biletle gönderme çabasının nihayet Parlamento'dan onay almasından sadece saatler sonra yaşandı. 

İngiltere hükümeti, ülkeye ulaştıklarında sığınma talebinde bulunabilecekleri umuduyla sızdıran, şişme botlarda hayatlarını riske atan göçmenleri caydırmak için ülkeye yasadışı yollardan girenlerin bir kısmını sınırdışı etmeyi planlıyor.

 İnsan hakları grupları yasayı insanlık dışı ve zalimce olarak nitelendirdi. Hem Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği hem de Avrupa Konseyi Salı günü İngiltere'ye küresel göçmen kriziyle mücadelede uluslararası işbirliğine zarar verebileceği endişesiyle planlarını yeniden gözden geçirmesi çağrısında bulundu. 

İşlek Manş Denizi'ni geçmeye çalışan göçmenler, genellikle kalabalık teknelerde diğer ölümcül olayların yanı sıra boğulma ve batma vakalarıyla da karşı karşıya kalıyor.

23 Nis 2024 - 20:16 - 3. Sayfa