CHP'li Bulut, ''İktidar Istakoz, Vatandaş Borçlarını Ödeme Derdinde''

CHP Genel Başkan Yardımcısı Burhanettin Bulut, vatandaşın, bireysel kredi ve kredi kartları nedeniyle bankalara olan borçlarının mart ayının son haftasında 66,1 milyar lira artarak 3,1 trilyon liraya yaklaştığını kaydetti. 

CHP Genel Başkan Yardımcısı Burhanettin Bulut, ekonomik krizde yüksek faizlerle başa çıkmaya çalışan vatandaşların bankalara olan borçlarının arttığına dikkat çekti. Mart ayının son haftasında bireysel kredi ve kredi kartı borçlarının 66,1 milyar lira arttığını belirten Bulut, toplam borcun 3,1 trilyon liraya yaklaştığını ifade etti. Ayrıca, bankaların tahsil edemediği batık kredilerin 197,5 milyar liraya ulaştığını ve icra dosyalarının sayısının arttığını vurguladı. Bulut, bu durumu "Istakoz Devri" olarak nitelendirerek hükümeti eleştirdi.

Durmuş Ali Başkan / Ajans Bizim / Türkiye / ADANA

CHP Genel Başkan Yardımcısı Burhanettin Bulut, ekonomik kriz ortamında yüksek faiz oranlarına rağmen borcu borçla kapatmaya çalışan vatandaşların tek çaresinin bankalar olduğuna dikkat çekti. Bulut, vatandaşın, bireysel kredi ve kredi kartları nedeniyle bankalara olan borçlarının mart ayının son haftasında 66,1 milyar lira artarak 3,1 trilyon liraya yaklaştığını kaydetti. 

Batık kredi 197.5 milyar lira

Aynı haftada tüketici kredilerinin bakiyesinde 11,6 milyar liralık, kredi kartı borç bakiyesinde ise 54,6 milyar liralık artış yaşandığını belirten Bulut, bireysel kredi borçlarının 1 trilyon 671 milyar liraya, kredi kartı borçları ise 1 trilyon 398 milyar liraya yükseldiğini ifade etti. Tüketicilerin bankalara olan borçlarının 2024 yılının ilk çeyreğinde 341 milyar lira arttığını kaydeden Bulut, bankaların vadesinde tahsil edemediği için icra takibine aldığı batık kredilerin 197,5 milyar liraya ulaştığını söyledi. 

Istakoz devri 

İcra dairelerinde derdest bulunan toplam dosya sayısı 21 milyon 703 bine yükseldiğini kaydeden CHP’li Bulut, şöyle devam etti:

“Yoksulluğun derinleştiği bu dönemde vatandaş et kuyruklarında, halk ekmek kuyruklarında inim inim inlerken, marketlerden ucuz diye çürük sebze meyveyi olgun diye alırken, İstanbul’da yaşayan çocuklar ücretsiz toplu taşıma ile Boğaz’ı ilk kez görebilirken iktidar mensupları lüks restoranlarda ıstakoz, Maldivler’de tatil peşinde. 3Y ile mücadele edeceğim iddiasıyla iktidar olan, sarayda ejder meyveli smoothie, starex eşliğinde aloevera, liçi meyvesi eşliğinde efulili lüks ziyafetler düzenleyen AKP, “Istakoz Devri” ile hatırlanacak. Bunlar buzdağının sadece görünen yüzü. İnsan 10 bin lira sefalet ücretine mahkum ettiği emekliden, ay sonunu getiremeyen, borçlarını ödeyemeyen emekçiden utanır.” 15 Nis 2024 - 21:09 - Siyaset