Benekli Baykuşları Korumak İçin Vahşi Öneri

ABD'de benekli baykuşlar ve çubuklu baykuşlar arasında savaş var. Benekli baykuşlar, doğudaki topraklara göç ediyor. Çubuklu baykuşlar ise üstünlüklerini korumak için daha büyük, saldırgan ve hızlı üreyen oldukları için baskın durumda. Benekli baykuşların nüfusu yüzde 75 azaldı. ABD Balık ve Yaban Hayatı Servisi, benekli baykuş neslini korumak için radikal bir çözüm öneriyor: 500 bin çubuklu baykuşu öldürmek.

Ceyhun Ergüven / Ajans Bizim / Türkiye / ANKARA

Benekli baykuş ve çubuklu baykuş, ABD’de savaş halinde!  Benekli baykuş sadece ABD’nin batısındaki ormanlarda yaşarken, son 20 yılda orman alanlarının tahrip edilmesi nedeniyle Çubuklu baykuşların ABD’nin doğusundaki topraklarını fethetmek için göçe başladı.

Çubuklu baykuş, üstünlüğü ele geçirmek için kendisine kolaylık sağlayan bir dizi özelliğe güveniyor. Çubuklular, beneklilerden daha büyük olması, üreme hızı, saldırganlığı ve çevreye uyum sağlama yeteneği bakımından baskın durumda bulunuyor. Ne yazık ki benekliler düşman kuzeniyle bu bakımdan boy ölçüşemez.

Öyle ki, beneklilerin nüfusu son 20 yılda yaklaşık yüzde 75 oranında azaldı. ABD Balık ve Yaban Hayatı Servisine (USFWS) göre, benekli baykuşların sayısı her yıl yüzde 5 azalmaya devam ediyor.

500 bin baykuşu öldürmek!

ABD Balık ve Yaban Hayatı Servisi, ABD’deki benekli baykuşların neslinin tükenmesini önlemek için sert bir önlem teklif ediyor: 30 yıl zarfında yaklaşık 500 bin çubuklu baykuşu öldürmek! Bu, başta hayvan koruma örgütleri olmak üzere pek çok dernek ve kuruluşu şoke eden ve ayağa kaldıran radikal bir çözüm teklifi oldu.

Yaklaşık 75 kuruluş plana karşı çıkan bir mektuba imza attı. Protestocular, özellikle ABD İçişleri Bakanı Deb Haaland'a "pervasız" olarak nitelendirdikleri plandan vazgeçmesi çağrısında bulundu. 

Hayvan koruma örgütleri, "Benekli baykuşları ve yaşam alanlarını korumak için ölümcül olmayan yönetim eylemleri öncelikli eylem haline gelmelidir" diyor.

Başka çözüm

Dernekler, yaklaşık 500 bin baykuşu öldürmek yerine daha az şiddet içeren koruma planlarını savunuyor. 

“Friends of Animals” Yaban Hayatı Hakları Programı Direktörü Jennifer Best, "Benekli baykuşun yaşadığı ve yaşayabileceği alanlardaki yaşlı ormanları korumanın en önemli şey olduğunu düşünüyorum. Yok edilen habitatı restore etmek için çalışmak gerekiyor. Bu, kolay ya da hızlı bir çözüm değil, ancak uzun vadeli bir çözüm olabilir" diyor.

Mektubun yazarlarından ve “Humane Society of the United States”in eski icra direktörü Wayne Pacelle ise başka bir kısıtlamaya işaret ediyor. Pacelle, çubuklu baykuşların "30 yıl boyunca her yıl bilinçli bir şekilde öldürülmemesi halinde başarı şansının olmadığını" söylüyor.

12 Nis 2024 - 01:27 - Çevre