Hamas Lideri İsmail Haniye'nin Üç Oğlu Ve Torunu Öldürüldü

Hamas'ın siyasi lideri İsmail Haniye'nin üç oğlu ve üç torununun İsrail’in bugün Gazze'nin kuzeyindeki Şati kampında bir araca düzenlediği saldırıda öldüğü bildirildi.

Ceyhun Ergüven / Ajans Bizim / Filistin / Gazze

Hamas'ın siyasi lideri İsmail Haniye'nin üç oğlu ve üç torununun İsrail’in bugün Gazze'nin kuzeyindeki Şati kampında bir araca düzenlediği saldırıda öldüğü bildirildi.

El-Cezire’nin aktardığına göre, Katar'ın başkenti Doha'da yaşayan Haniye, Hamas'a bağlı Şehab haber ajansı tarafından yayınlanan açıklamalarında haberi doğruladı.

Haniye, "Tüm halkımız ve Gazze'de yaşayan tüm aileler çocuklarının kanıyla ağır bir bedel ödedi ve ben de onlardan biriyim" dedi ve oğullarından " şehit" olarak söz etti.

Şehab üç oğlun adlarını Hazım, Emir ve Muhammed Haniye olarak bildirdi. Ajansa göre, Hazım’ın kızı Emel ile Emir'in oğlu Halid ve kızı Rezan da öldürüldü.

Haniye'nin toplam 13 çocuğu olduğu bildiriliyor.

İsmi açıklanmayan bir güvenlik kaynağı, İsrail kamu yayıncısı Kan'a yaptığı açıklamada, saldırının hedefinin Haniye'nin oğulları olduğunu belirtti.

İsrail medyası, geçen hafta, polisin Haniye'nin bir kız kardeşini güvenlik suçu işlediği iddiasıyla İsrail'in güneyinde tutukladığını bildirmişti. Haberlere göre, kız kardeş İsrail'de ikamet ediyor ve Hamas ile temas kurmakla suçlanıyor.

İsrail, Hamas'ın bazı liderlerini öldürdü. İsrail ordusu, geçen ay, örgütün askerî liderinin yardımcısı Mervan İsa'nın Gazze'de düzenlediği bir hava saldırısında öldürüldüğünü duyurmuştu.

Hamas'ın üst düzey yetkililerinden Salih el-Aruri, ocak ayında, Beyrut'ta İsrail'e atfedilen bir patlamada öldürüldü.

İsrail haberle ilgili olarak henüz açıklama yapmadı.

Haniye, medyaya verdiği demeçte, "Üç oğlumun ve bazı torunlarımın şehadetiyle bize bahşedilen bu onur için Allah'a şükrediyorum. Şehit oğullarım zamanın ve mekânın onuruna sahiptir. Oğullarım Gazze Şeridi'nde halkımızla birlikte kaldı ve Şeridi terk etmedi. Tüm halkımız ve Gazze sakinlerinin tüm aileleri oğullarının kanıyla büyük bir bedel ödedi ve ben de onlardan biriyim" açıklamasında bulundu.

Haniye, çocuklarının hedef alındığı sırada bayram için akrabalarını ziyarete gittiklerini söyledi.

Hamas lideri, “İsrail'in vahşeti” olarak nitelendirdiği bu olayı kınayarak Filistinli liderlerin aileleri ve evleri hedef alındığında geri adım atmayacaklarını bildirdi.

Haniye, "Hiç şüphe yok ki bu cani düşman, intikam, cinayet ve kan dökme ruhuyla hareket ediyor ve hiçbir standart ya da yasaya uymuyor. Gazze topraklarında her şeyin ihlal edildiğini gördük. Ortada bir etnik temizlik ve soykırım savaşı var. Kitlesel yerinden edilme var" dedi.

Haniye, savaşın başlamasından bu yana ailesinden 60 kişinin öldürüldüğünü söyledi.

10 Nis 2024 - 20:38 - 3. Sayfa