İsrail, Suriye’deki Hizbullah Tesislerini Vurdu

Süfyan Kızılarslan / Ajans Bizim / İsrail / Tel Aviv İsrail,  Suriye'de, Hizbullah tarafından kullanıldığını öne sürdüğü tesisleri vurduğunu açıkladı...

Süfyan Kızılarslan / Ajans Bizim / İsrail / Tel Aviv

İsrail,  Suriye'de, Hizbullah tarafından kullanıldığını öne sürdüğü tesisleri vurduğunu açıkladı

İsrail ordusu, Hizbullah militanları tarafından kullanılan Suriye askeri tesislerini vurduğunu, tesisin Hizbullah'ın silahlı oluşumlarının altyapıyı kullandığını gösteren istihbarata sahip olduğunu bildirdi. 

İsrail ayrıca Hizbullah'ın Suriye topraklarındaki tüm eylemlerinden Şam'ın sorumlu olduğunu da kaydetti. Ordu bir binaya yönelik saldırının videosunu yayınladı.

Açıklamada "İsrail ordusu Suriye rejimini kendi topraklarında olan her şeyden sorumlu tutmaktadır ve Hizbullah terör örgütünün bu cepheye yerleşme girişimlerine izin vermeyecektir" denildi.

Ordunun açıklamasında, "Buna paralel olarak Lübnan'ın güneyinde bir dizi Hizbullah gözlem noktasını ve altyapısının vurulduğu” da belirtilerek, hedef alınan yerlerin güney Lübnan'daki Dhayra ve Tayr Harfa bölgelerinde olduğu belirtildi. 

İsrail, 7 Ekim'de Gazze'de başlattığı savaştan bu yana Hizbullah'la Lübnan'ın yanı sıra Suriye'de de sınır ötesi ateş açtı ve son haftalarda saldırılarını arttırdı.

Salı günü İsrail, Suriye'nin güneyinden İsrail işgali altındaki Golan Tepelerine yönelik roket ateşine karşılık olarak savaş uçaklarının Suriye'ye ait bir askeri mevziyi vurduğunu açıkladı.

10 Nis 2024 - 10:10 - 3. Sayfa