"Yardım Gelmezse Ukrayna Savaşı Kaybeder"

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, ABD Kongresi'nin Ukrayna'ya askerî yardımı onaylamaması halinde Ukrayna'nın Rusya'ya karşı savaşı kaybedeceğini söyledi.

Ceyhun Ergüven / Ajans Bizim / Ukrayna / Kiev

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, ABD Kongresi'nin Ukrayna'ya askerî yardımı onaylamaması halinde Ukrayna'nın Rusya'ya karşı savaşı kaybedeceğini söyledi.

United24 adlı bağış toplama platformunda düzenlenen bir toplantıda konuşan Zelenski, "Kongre'ye, eğer Kongre Ukrayna'ya yardım etmezse Ukrayna'nın savaşı kaybedeceğini özellikle söylemek gerekiyor" dedi.

Zelenska, Ukrayna'nın yardım olmadan "kalmasının zor" olacağını söyleyerek, ülkenin hayatta kalmasına atıfta bulundu ve Rusya'nın Ukrayna'da başarılı olması halinde daha fazla toprak ele geçirme niyetinin artmaya devam edeceğini kaydetti.

"Ukrayna savaşı kaybederse, diğer devletler de saldırıya uğrayacak" diyen Zelenski, Rusya'nın Batılı müttefiklerini Ukrayna'ya ek destek sağlamaktan vazgeçirmek amacıyla nükleer retoriği tırmandırmaya devam edeceği uyarısında bulundu.

Volodimir Zelenski, defalarca, Kongre'ye finansman tasarısını geçirmesi çağrısında bulunarak, finansman ve mühimmat sıkıntısı çeken Ukrayna'ya destek konusunda "tereddüt etmemeleri" için milletvekillerine çağrıda bulundu.

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Mike Johnson, Ukrayna’ya yardım paketini Cumhuriyetçilerin denetimindeki Temsilciler Meclisi'nde sürekli olarak oylamaya sunmuyor.

Zelenski’nin açıklamaları, Johnson’ın Paskalya tatilinin sona ermesi sonrasında Ukrayna'ya yardım konusunda aylardır süren çıkmaz konusunda oylama yapma sözü verdiği sırada geldi.

Johnson, Fox News'de bir talk show programı sunan eski Cumhuriyetçi Kongre üyesi Trey Gowdy ile yaptığı söyleşide, tasarının kısa süre içinde oylanmasını beklediğini söyledi, ancak "bazı önemli yenilikler" içereceğini de sözlerine ekledi.

Johnson, neyi kastettiğini açıklamadı.

Temsilciler Meclisi'nde durum zor görünüyor

Cumhuriyetçilerinden gelen muhalefetle karşı karşıya bulunan Johnson, tasarının kabul edilmesi için muhtemelen iki partili bir konsensüs oluşturulması gerekeceğini belirtti.

Kongre Üyesi Cumhuriyetçi Marjorie Taylor Greene, Johnson'ın Mart ayı sonunda görevden alınması için başvuruda bulunmuş ve aynı yöntem eski Temsilciler Meclisi Başkanı Kevin McCarthy'nin Ekim 2023'te görevden alınmasına sebep olmuştu.

Cumhuriyetçi Kongre üyesi Don Bacon, 31 Mart'ta yaptığı açıklamada, Ukrayna yardımının gündeme gelmesine izin vermesi halinde Johnson'ın görevden alınmasına yönelik bir oylamanın "çok muhtemel" olacağını ve bu hamlenin başarılı olmasının mümkün olduğunu söylemişti.

Sonbahardan bu yana

ABD'nin Ukrayna'ya yardımı, dış yardım tasarısının çeşitli versiyonlarının sınır güvenliği konusundaki anlaşmazlıklar nedeniyle raydan çıkması nedeniyle 2023 sonbaharından bu yana erteleniyor. 

Temsilciler Meclisi'ndeki bazı Cumhuriyetçiler, Kiev'e yardım yapılmaması gerektiğini savunarak, yardım paketini prensipte desteklemeyi reddediyor.

Ukrayna, İsrail ve Tayvan'a yönelik 95 milyar dolarlık yardım paketi, şubat ayında,  Senato'da iki partinin de desteğiyle kabul edildi ve 60 milyar dolarlık kısmı Ukrayna'ya destek için ayrıldı, ancak paket temsilciler Meclisi’nde takıldı.

09 Nis 2024 - 01:11 - 3. Sayfa