Ramazan'da Kalp-Damar Sağlığınıza Dikkat Edin

Ramazan ayı ile kalp hastalığı olanlar ‘Oruç tutmamda sakınca var mı?’, ‘Oruç tutarken ilaçlarımı nasıl kullanmalıyım?’ gibi sorularla karşılaşmaya...

Ramazan'da Kalp-Damar Sağlığınıza Dikkat Edin

Ramazan ayı ile kalp hastalığı olanlar ‘Oruç tutmamda sakınca var mı?’, ‘Oruç tutarken ilaçlarımı nasıl kullanmalıyım?’ gibi sorularla karşılaşmaya başladık. Kalp hastalarının oruç tutmasında sakınca var mı kimler oruç tutabilir gelin birlikte bakalım.

Kalp hastaları için oruç tutabilir ya da tutamaz şeklinde bir genelleme yapmak da doğru olmaz. Çünkü kalp hastalıkları daha doğrusu kalp-damar hastalıkları basit ritim bozukluklarından ileri kalp yetersizliğine kadar geniş bir yelpazede bulunur. Dolayısıyla bu soruları bireyler bazında değerlendirilmeli ve ona göre karar verilmelidir.

Kalp damar hastalarının oruç tutması sakıncalı mıdır?

Hatalığın cinsi ve evresi önemli olmakla birlikte bu sorunun cevabı değişmektedir. İleri derece kalp hastası olmayan hastalarda beslenmesine ve ilaçlarına dikkat ederek oruç tutan kalp hastaları, oruç tutmayan kalp hastalarına kıyasla Ramazan ayı süresince hastalığın durumunda olumsuz bir değişme olmadığını biliyoruz.. Hatta doğru şekilde tutulan orucun, hastalarda bazı yararlı sonuçlar doğurduğu da yapılan araştırmalarda görülmektedir. Mesele HDL nın yükselmesi LDL in düşmesi gibi

Düzenli ilaç alımı ve doğru beslenme hakkında takip edilen doktor ve diyetisyenden destek alınmalıdır. Çünkü birçok hastada oruç tutarken ilaç tedavisinin tekrardan düzenlenmesi, doz ayarlaması gerekecektir.

Ciddi bir kalp rahatsızlığınız varsa veya yakın zamanda kalp krizi, felç geçirdiyseniz ya da stent veya baypas ameliyatı gibi bir kalp ameliyatı geçirdiyseniz oruç tutmak sizi zorlayabilir ve tedavi sürecini olumsuz etkileyebilir.

Oruç Tutarken Nelere Dikkat Edilmelidir?

-Oruç tutarken yeterli ve dengeli beslenmeye özen gösterilmelidir.

-Oruç tutulmayan dönemde nasıl kahvaltı akşam yemekleri düzenli bir şekilde yapılıyorsa ramazan boyunca da sahur ve iftar düzenli bir şekilde yapılmalıdır.

-Yemeklerinizi hızlı yemekten kaçınılmalıdır, yavaş yavaş ve iyice çiğneyerek tüketilmelidir.

-Sahurda süt, yoğurt, peynir, yumurta, sebze, yeşillik, tam tahıllı ekmekler gibi yiyeceklerden oluşan sağlıklı bir kahvaltı öğün tercih edilmelidir. Bu öğün gün boyunca kan şekerinizin düşmesini engelleyecektir.

-iftarda kavurma, kızartma gibi ağır yemeklerden uzak durulmalı. Et, tavuk, balık yemekleri ve sebze yemekleri ile sağlıklı ve dengeli iftar sofraları kurulmalıdır.

-Yemekleri pişirme yöntemlerinin de önemlidir. Özellikle ızgara, haşlama, fırında, buğulama gibi sağlıklı yöntemlerle hazırlanan yemekler tercih edilmelidir.

-İftarda şerbetli, yağlı tatlılar yerine; sütlü tatlılar (sütlaç, güllaç, muhallebi vb.) veya meyve tatlıları tercih edilmelidir.

-Susama hissi duymasanız bile iftar ve sahur arasında sık sık su içilmelidir. İftarda şekerli içecekler yerine su, ayran, sade soda, taze sıkılmış meyve-sebze suları tercih edilmelidir.

-İftardan 1-2 saat sonra kısa mesafeli yürüyüşler yapılmalıdır.

Özetle, Ramazan ayında kalp ve damar hastalığı olanlar, kalp sağlıklarına dikkat etmeli. Oruç tutma kararını tek başına vermemeli ve takip eden hekimlere danışarak oruç tutulmalıdır. Oruç tutarken aldıkaları ilaçları hekimizle tekrar değerlendirip düzenli almalısınız, kalp sağlığını koruyucu bir beslenmeye dikkat edilmeli ve yeterli sıvı alarak sağlığı korumaya özen gösterilmelidir.

Sağlıklı Ramazanlar.

# ile, Bir, gibi, kadar, Tek

02 Nis 2024 - 01:43 - Sağlık