Suriye'ye Hava Saldırısı: 42 Ölü Var

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, İsrail'in bugün Suriye'nin kuzeyindeki Halep vilayetine düzenlediği bir dizi hava saldırısında en az 42 kişinin öldüğünü duyurdu.

Ceyhun Ergüven / Ajans Bizim
Suriye / Şam


Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, İsrail'in bugün Suriye'nin kuzeyindeki Halep vilayetine düzenlediği bir dizi hava saldırısında en az 42 kişinin öldüğünü duyurdu.

Halep havaalanı yakınlarındaki bir silah deposunun vurulduğu saldırıda bir dizi büyük patlama meydana geldi ve Lübnanlı silahlı grup Hizbullah'ın altı üyesinin öldüğü bildirildi.

Suriye Savunma Bakanlığı, bugün yaptığı açıklamada İsrail'in Suriye'ye yönelik son üç yılın en şiddetli saldırıları olarak nitelendirilen bu saldırılarda sivillerin ve askeri personelin öldüğünü bildirdi.

Bakanlık, hava saldırılarının bugün yerel saatle 01.45'te Halep kırsalındaki çeşitli bölgeleri hedef aldı.

Açıklamada can kaybı rakamlarına yer verilmezken, "Saldırı sonucunda çok sayıda sivil ve askeri personel şehit oldu ve yaralandı, kamu ve özel mülklerde maddi kayıplar meydana geldi" dendi.

İsrail, yıllardır Suriye'de bu tür saldırılar düzenliyordu, ancak 7 Ekim'deki Hamas saldırısından bu yana İsrail, Hamas ile müttefik olan İran destekli milisleri barındırdığını iddia ettiği Suriye'ye yönelik saldırılarını arttırdı. 

İsrail’in hedefleri arasında Suriye’nin doğu, güney ve kuzeybatı bölgelerinin ile başkent Şam'ın banliyölerine de hakim olan Hizbullah da bulunuyor.

İsrail ve Hizbullah, savaşın başladığı Ekim ayından bu yana İsrail-Lübnan sınırında neredeyse her gün karşılıklı ateş açıyor. 2006'da bir ay süren çatışmadan bu yana iki taraf arasındaki en büyük gerginlik bu.

Daha önceki saldırılarda Suriye hava savunması ve güvenlik güçleri de vurulmuştu.

Bu son hava saldırısında Suriye güçlerinin İsrail tarafından vurulup vurulmadığı belirsizliğini korurken, uzmanlar saldırıların Orta Doğu'da daha geniş bir bölgesel çatışmaya dönüşmesinden endişe ediyor.

Suriye Savunma Bakanlığı, hava saldırılarının Halep'in batı kırsalında "terör örgütleri" tarafından gerçekleştirilen insansız hava aracı saldırılarıyla aynı zamana denk geldiğini söyledi, ancak başka kayıp olup olmadığını belirtmedi.

Bu arada Israil savaş uçaklarının Lübnan'ın Cebel Blat bölgesinde aralarında "fırlatma mevzileri ve teröristlerin faaliyet gösterdiği bir askeri alanın" da bulunduğu çok sayıda Hizbullah terör hedefini vurduğunu açıkladı.

Açıklamada, Lübnan'dan İsrail'in kuzeyindeki Adamit ve Şlomi'ye doğru "bir dizi fırlatma tespit edildiği" belirtildikten sonra "İsrail ordusunun ateşin kaynağını vurdu" dendi.

30 Mar 2024 - 04:36 - Gündem