Moskova Saldırganları Mahkemede

Moskova'da bir konser salonuna saldırarak en az 137 kişiyi öldürdüğü iddiasıyla yakalanan dört kişi "terör" suçundan mahkemeye çıkarıldı.  

Süfyan Kızılarslan / Ajans Bizim / Rusya / Moskova

Moskova'daki terör olayının şüphelisi 4 Tacik mahkemeye çıkarıldı. 


Moskova'da bir konser salonuna saldırarak en az 137 kişiyi öldürdüğü iddiasıyla yakalanan dört kişi "terör" suçandan mahkemeye çıkarıldı.  

Şüphelilerden üçü Moskova'daki bir mahkemeye iki büklüm götürülürken dördüncüsü tekerlekli sandalyedeydi. Hepsi de terör eyleminde bulunmakla suçlandı.

IŞİD, Cuma günü Crocus Konser Salonu'na yönelik saldırıyı kendisinin gerçekleştirdiğini söyledi ve video kanıtları yayınladı.

Rus yetkililer herhangi bir kanıt olmaksızın Ukrayna'nın olaya karıştığını iddia etti. Kiev bu iddianın "saçma" olduğunu söylüyor.

Dört kişinin adı Rus yetkililer tarafından Dalerdzhon Mirzoyev, Saidakrami Murodali Rachabalizoda, Şamsidin Fariduni ve Muhammadsobir Fayzov olarak açıklandı. 

Videoda üçünün maskeli polisler tarafından Rusya'nın başkentindeki Basmanny bölge mahkemesine götürüldüğü görülüyor. Hepsinin dövüldüğü anlaşılıyor. Acımasız sorgulama seanslarının videoları Rus güvenlik güçleri tarafından sızdırıldı ve raporlar en az birinin elektrik şokuna maruz kaldığını gösteriyor.

Mahkemenin Mirzoyev ve Rachabalizoda olarak tanımladığı kişilerin gözleri morarmıştı. Mirzoyev'in kulağı ağır bir şekilde sargılıydı, bildirildiğine göre tutuklanması sırasında kısmen kesilmişti. Mirzoyev'in boynuna da yırtık bir plastik torba sarılmış olduğu görüldü.

Fariduni olarak tanımlanan adamın yüzü kötü bir şekilde şişikti, Fayzov olarak adlandırılan adam ince bir hastane önlüğü giymiş tekerlekli sandalyede mahkemeye getirilirken bilincini kaybetmiş gibi görünüyordu.

Hepsi cam panelli bir kabinde tutuldu ve mahkemede bulundukları süre boyunca maskeli polisler tarafından korundu.

Telegram mesajlaşma servisi üzerinden yapılan bir mahkeme açıklamasında Mirzoyev'in "suçunu tamamen kabul ettiği", Rachabalizoda'nın da "suçunu kabul ettiği" belirtildi.

Rusya'nın devlet haber ajansı Tass'ın haberine göre, söz konusu kişiler Tacikistan vatandaşı olarak tanımlandı.

Mahkeme, dördünün de en az 22 Mayıs'a kadar tutuklu yargılanacağını ekledi.

Dört silahlı saldırgan Cuma gecesi Moskova'nın kuzey banliyölerinden Krasnogorsk'taki Crocus Konser Salonu'nu basmış ve bir rock konserine katılan yaklaşık 6,000 kişinin üzerine ateş açmaya başlamıştı. Saldırganlar ayrıca konser alanını saran ve çatının çökmesine neden olan yangınlar çıkardı.

Rus yetkililer 137 kişinin öldüğünü ve 100'den fazla kişinin de yaralandığını açıkladı.

Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) Pazar günü mahkemeye çıkarılan kişilerin saldırıdan yaklaşık 14 saat sonra Bryansk bölgesinde tutuklandıklarını açıkladı. Bryansk Moskova'nın yaklaşık 400 km güneybatısında yer alıyor.

Saldırıyı IŞİD üstlenmişti

IŞİD saldırıyı üstlenmiş ve Horasan'daki IŞİD-Horasan olarak bilinen bir kolu tarafından gerçekleştirildiğini belirtmişti. Daha sonra saldırganların konser salonundaki kalabalığa ateş açarken çekilmiş görüntülerini yayınladı. 

Ancak hiçbir Rus yetkili bu iddiayı kabul etmedi. Bunun yerine,  kanıt göstermeksizin saldırganlara Ukrayna'nın yardım ettiğini ve Kiev'in sınırı geçip Ukrayna topraklarına kaçmalarına izin vermek için "bir pencere hazırladığını" öne sürdüler

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelensky Pazar günü iddiaları reddetti. Askeri istihbarat birimi ise adamların yüz binlerce Rus askeriyle dolu ağır mayınlı bir sınırı geçerek güvenli bir yere ulaşmaya çalıştıklarını öne sürmenin "saçma" olduğunu söyledi.

ABD ulusal güvenlik konseyi sözcüsü Adrienne Watson, IŞİD'in "bu saldırının tek sorumlusu olduğunu" söyledi. Ukrayna'nın hiçbir dahli yoktur" dedi.

Rusya'da saldırıya yardım ettiklerinden şüphelenilen yedi kişi daha tutuklandı.

Rusya IŞİD'in hedefinde

BBC'nin haberine göre, ABD bu ayın başlarında Moskova'yı Rusya'da büyük toplantıları hedef alan olası bir saldırı konusunda uyarmış, ardından da ülkedeki vatandaşlara yönelik bir kamuoyu uyarısı yayınlamıştı.

Uyarı Kremlin tarafından propaganda ve başkanlık seçimlerine müdahale girişimi olarak reddedildi.

Washington saldırıdan sonra yaptığı açıklamada IŞİD'in iddiasından şüphe duymak için bir neden olmadığını söyledi.

IŞİD ve müttefikleri Rusya'ya ya da Rusya'nın yurtdışındaki çıkarlarına ilk kez saldırmıyor.

Örgüt 2015 yılında Mısır üzerinde çoğu Rus vatandaşı 224 kişinin bulunduğu bir Rus uçağının bombalanmasını üstlenmişti. Ayrıca 2017 yılında St Petersburg metrosunda 15 kişinin ölümüne neden olan bombalı saldırıyı da üstlendi.

Güvenlik analistleri örgütün Rusya'yı birincil hedef olarak görmesinin nedenleri arasında Suriye'de Devlet Başkanı Beşar Esad'ın iktidarını güvence altına alırken IŞİD'in güç üssünün yok edilmesinde oynadığı rol, Moskova'nın 1994-2009 yılları arasında Müslümanların çoğunlukta olduğu Çeçenistan'da yürüttüğü iki acımasız savaş ve Sovyet dönemindeki Afganistan işgali olduğunu söylüyor.

IŞİD-H esas olarak Afganistan'da ve Orta Asya'nın bazı bölgelerinde faaliyet göstermektedir ve adı da bölge için kullanılan eski bir terime dayanmaktadır.

IŞİD'in en güçlü ve aktif kollarından biri olan IŞİD-H, Ağustos ve Eylül 2021'deki kaotik Amerikan çekilmesi sırasında Kabil havaalanında düzenlenen ölümcül intihar saldırılarından sorumluydu.

Örgüt propagandasında sık sık Devlet Başkanı Vladimir Putin'i eleştiriyor.

25 Mar 2024 - 09:37 - 3. Sayfa