IŞİD Neden Rusya'yı Hedef Aldı?

Ceyhun Ergüven / Ajans Bizim Türkiye / ANKARA Irak-Şam İslam Devleti örgütü, dün akşam Moskova yakınlarındaki popüler bir konser alanında meydana gel...

Ceyhun Ergüven / Ajans Bizim
Türkiye / ANKARA

Irak-Şam İslam Devleti örgütü, dün akşam Moskova yakınlarındaki popüler bir konser alanında meydana gelen ve saldırganların silahlar ve yangın çıkarıcı bombalarla giriştiği saldırıların sorumluluğunu üstlendi.

Rock grubu Picnic’in konserinden hemen önce salonu basan teröristler, 60’tan fazla kişinin ölmesine yaklaşın 150 kişinin yaralanmasına yol açtı. 

IŞİD’in IŞİD-H olarak bilinen Afganistan kolu IŞİD-Horasan, örgüte bağlı haber ajansı Amaq tarafından Telegram'da yayınlanan kısa bir açıklamayla saldırının sorumluluğunu üstlendi.

Ancak grup iddiasını destekleyecek bir kanıt sunmadı. IŞİD-Horasan’ın acımasız yeteneklerini sergileyen saldırı, özellikle 2022 Ukrayna işgalinin ardından Rusya'nın Batı ile gerilen ilişkileri bağlamında zaten gergin olan jeopolitik ortamı daha da kötüleştirdi.

IŞİD-Horasan 

Horasan İslam Devleti (IŞİD-H) adını, İran, Türkmenistan ve Afganistan'ın bazı bölgelerini kapsayan bölge için kullanılan terimden alıyor. Terör örgütü, 2014 yılının sonlarında Afganistan'ın doğusunda ortaya çıktı ve kısa sürede aşırı vahşetiyle ün kazandı.

IŞİD militan grubunun bölgedeki en aktif üyelerinden biri olan IŞİD-Horasan’ın üye sayısı 2018'de zirveye ulaştıktan sonra düşüşe geçti. 

ABD, 2021'de askerlerinin ülkeden çekilmesinden bu yana Afganistan'daki IŞİD-Horasan gibi aşırılıkçı gruplara karşı istihbarat geliştirme kabiliyetinin azaldığını belirtti.

IŞİD-Horasan’ın dün Rusya'da giriştiği saldırı önemli bir tırmanışa işaret ediyor. Uzmanlar, örgütün son yıllarda Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e karşı olduğunu belirtiyor. 

Putin'e karşı

Washington merkezli bir araştırma grubu olan Soufan Center'dan Colin Clarke, "IŞİD-Horasan, son iki yıldır Rusya'ya odaklanmış durumda ve propagandasında sık sık Putin'i eleştiriyor" dedi.

Washington merkezli Wilson Center'dan Michael Kugelman ise IŞİD-Horasan’ın “Rusya'yı Müslümanlara düzenli olarak baskı uygulayan faaliyetlerin suç ortağı olarak gördüğünü" ve grubun Moskova'ya karşı birçok Orta Asyalı militanı da üye olarak saydığını söylüyor.

IŞİD-Horasan’ın Afganistan’da başka ülkelerde camilere yönelik saldırılar da dahil olmak üzere bir dizi saldırı geçmişi var. ABD, bu yılın başlarında, grubun İran'da yaklaşık 100 kişinin ölümüne yol açan ikiz bombalı saldırıları yaptığını doğrulayan iletişim kayıtlarını ele geçirdi.

IŞİD-Horasan militanları, Eylül 2022’de, Kabil'deki Rus Büyükelçiliğine düzenlenen ölümcül intihar saldırısının sorumluluğunu üstlendi.

Grup, 2021 yılında Kabil'in uluslararası havalimanına düzenlenen ve ABD'nin ülkeden kaotik çekilmesi sırasında 13 Amerikan askerinin ve çok sayıda sivilin ölümüne neden olan saldırının da sorumlusuydu.

Bu ayın başlarında ABD'nin Orta Doğu'daki en üst düzey generali, IŞİD-Horasan’ın Afganistan dışında ABD ve Batı çıkarlarına "altı ay gibi kısa bir sürede ve çok az uyarı ile ya da hiç uyarı olmadan" saldırabileceğini söylemişti.

24 Mar 2024 - 02:57 - 3. Sayfa