ABB'den 'Yeşil Şehir Eylem Planı'

Kültür Misyonu Ankara Temsilcisi Volkan Chih- Yang Huang, ABB Genel Sekreteri Reşit Serhat Taşkınsu

Süfyan Kızılarslan / Ajans Bizim / Türkiye / ANKARA

Ankara Büyükşehir Belediyesi'den ( ABB), sürdürülebilir gelişme ve doğal kaynakların kullanımına öncelik veren Yeşil Başkent Ankara kapsamında yeni projeler hayata geçiriliyor. 

ABB ile Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası iş birliğiyle iklim değişikliği kaynaklı problemler ve çevresel zorluklarla mücadele edilebilmesi, düşük karbon emisyonlu bir kent oluşturulabilmesi amacıyla Yeşil Şehir Eylem Planı (YŞEP) tamamlandı. 

2021 yılında başlayan süreç için Büyükşehir Belediyesi Konferans Salonu’nda kapanış toplantısı düzenlendi. Ayrıca, hazırlanan eylem planı ABB'nin resmi internet sitesi üzerinde kamuoyuyla da paylaşılmaya başlandı.

Programda konuşan ABB Başkanı Mansur Yavaş, program kapsamında şehirlerin çevresel sorunlarını belirleyip önceliklendirmek, yatırım ve politika eylemleri oluşturmak, mali ve personel kaynaklarıyla en büyük çevresel faydaların sağlanmasını optimize etmek, projelerin sürdürülebilir nitelikte yol haritası oluşturulması amaçlandığını söyledi. 

EGO'nun 2019 yılında başlattığı çevreye duyarlı otobüslere erişme yolunda programın ilk aşamasının gerçekleştirildiğini anlatan Yavaş, Ankara Yeşil Şehir Eylem Planı'nı da uygulama aşamasına geçme kararı aldıklarını belirtti. Yavaş, şöyle konuştu:

“Başkentimizin çevresel zorluklarını ve önceliklerini tespit ederek uzun vadeli bu planı yine hep birlikte oluşturmuş olduk. Eylem planımızda Ankara'nın çevresel zorluklarına karşı 28 eylem planı geliştirdik. Bunlar sürdürülebilir altyapı yatırımları ve politika önlemleri ile birleştirilerek hazırlandı. Bu eylemlerin 19 tanesi yatırım projesi, 7 tanesi politika kararı, 2 tanesi de gelişim projesinden oluşuyor. İklim değişikliği ilkelerin dikkate alınmasını önceleyen bu eylemleri arasında az önce belirttiğim gibi toplu taşıma sisteminin karbonsuzlaştırılmasına devam etmeyi öngörüyoruz. Toplu taşımayı teşvik etmek için raylı sistem projelerini hayata geçirmek istiyoruz. Güneş enerjisi sistemlerinin çoğaltılmasına ihtiyaç duyuyoruz. Her zaman olduğu gibi projelerimizi planlarken kırılgan gruplar başta olmak üzere çok sektörü ve kapsayıcı çalışmaları dikkate almaya devam edeceğiz.”

Toplantıya Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) Avrasya Sürdürülebilir Altyapı Direktörü Ekaterina Miroshnik, Taipei Ekonomi ve Kültür Misyonu Ankara Temsilcisi Volkan Chih- Yang Huang, ABB Genel Sekreteri Reşit Serhat Taşkınsu ile öteki yetkililer katıldı.

09 Mar 2024 - 00:20 - Belediye