Hakim Durumun Kötüye Kullanılmasına Büyük Ceza

Rekabet Kurumu'ndan yapılan açıklamaya göre, kurul D Elektronik Şans Oyunları ve Yayıncılık AŞ (nesine.com) hakkında yürütülen soruşturmayı sonuçlandırdı. 

Rekabet Kurulu'ndan nesine.com'a 77,7 milyon lira para cezası

Süfyan Kızılarslan / Ajans Bizim
Türkiye / ANKARA


Rekabet Kurul, nesine.com'a "piyasadaki hakim durumunu kötüye kullanmak"tan 77,7 milyon lira idari para cezası verdi. 

Hakim Durumun Kötüye Kullanılmasına Büyük Ceza

Rekabet Kurumu'ndan yapılan açıklamaya göre, kurul D Elektronik Şans Oyunları ve Yayıncılık AŞ (nesine.com) hakkında yürütülen soruşturmayı sonuçlandırdı. 

Bu kapsamda, Rekabet Kurulu, D Elektronik Şans Oyunları ve Yayıncılık AŞ’nin spor kulüpleriyle reklam, tanıtım ve sponsorluğa yönelik münhasırlık içeren anlaşmalar yapmak, spor kulüplerinin saha reklamlarına yönelik teşebbüslerle münhasırlık içeren anlaşmalar yapmak ve reklam hizmet alımına yönelik Mackolik İnternet Hizmetleri Ticaret AŞ ile münhasırlık içeren anlaşmalar yapmak suretiyle hakim durumunu kötüye kullandığı sonucuna vardı. 

Kurul, bu davranışın Rekabet Kanunu'nun "hakim durumun kötüye kullanılması" başlıklı 6. maddesindeki kuralların ihlali anlamına geldiği sonucuna vardı ve para cezasını hükmetti. 

Bu kapsamda D Elektronik Şans Oyunları ve Yayıncılık AŞ’ye, ilgili mevzuat uyarınca 2022 mali yılı sonunda oluşan ve Kurul tarafından belirlenen yıllık gayri safi gelirlerinin belirli bir oranında olmak üzere takdiren 77.708.195,55-TL idari para cezası verilmesine karar verdi. 

Kurul, ayrıca Nesine.com'un forma üzerinde bulunan alanlar hariç olmak üzere, spor kulüpleri ile reklam, tanıtım ve sponsorluğa yönelik akdedilmiş olan ve işbu Kurul kararının alındığı tarih itibarıyla yürürlükte bulunan sözleşmelerde doğrudan veya dolaylı olarak münhasırlığa yol açabilecek bütün hükümlerin kaldırılmasına ve bunun kararın tebliğinden itibaren 60 gün içinde sözleşmelere yansıtılmasına karar verdi.  

Nesine.com'un, kurulda oybirliğiyle alınan bu karara karşı 60 gün içinde yargı yoluna başvurma hakkı bulunuyor. 

07 Mar 2024 - 00:16 - Spor