Rusya Ve Çin Ay'da Nükleer Santral Kurmayı Hedefliyor

Rusya Uzay Ajansı Roscosmos Başkanı Yuri Borisov, Rusya'nın Çin ile Ay'da nükleer santral inşa etmeyi düşündüğünü duyurdu.

Ceyhun Ergüven / Ajans Bizim / Rusya / Moskova

Rusya Uzay Ajansı Roscosmos Başkanı Yuri Borisov, Rusya'nın Çin ile Ay'da nükleer santral inşa etmeyi düşündüğünü duyurdu.

Rusya Uluslararası Gençlik Festivalinde konuşan Roscosmos Başkanı, Rusya ve Çin'in Ay'a yönelik ortak çalışmalar için anlaşma imzaladığını anımsattı ve "2033-2035 arasında Çinli meslektaşlarımızla birlikte Ay yüzeyine bir nükleer enerji ünitesinin ulaştırılması ve kurulmasına yönelik bir projeyi değerlendiriyoruz" dedi.

Roscosmos ile Çin Ulusal Uzay İdaresi (CNSA) arasında, Ay'da araştırmalar yapmak üzere ortak bir istasyon kurulması konusunda 2021'de mutabakat zaptı imzalanmıştı.

Borisov, uzayda herhangi bir nükleer silah türünün bulunmaması gerektiğini söyledi ve "Uzay herkesin sahip olduğu bir barış alanı olmalıdır. Biz de Rusya olarak bu pozisyonu kararlı olarak savunacak ve meslektaşlarımızla uyum içinde olacağız" dedi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de, 20 Şubat’ta, benzer bir şekilde uzayda nükleer silah bulundurulmasına karşı olduğunu belirtmişti.

Bu açıklamalar, ABD yönetiminin, Rusya'nın uzaya nükleer silah yerleştirme planları olduğu iddiasından sonra geldi.

ABD Temsilciler Meclisi'nden Mike Turner, 15 Şubat'ta Rusya'nın “ulusal güvenliğe ciddi bir tehdit” olarak nitelendirdiği uzaya nükleer silah konumlandırma iddialarını ortaya atmış, ABD Dışişleri Bakanı da bunun potansiyel bir durum olduğunu, Rusya'nın aktif bir eylemde bulunmadığını söylemişti.

06 Mar 2024 - 01:15 - Gündem