Almanya Büyükelçisi Rusya Dışişleri Bakanlığına Çağrıldı

Rusya, Batı'nın Ukrayna'ya "doğrudan müdahalesini" kınadı ve Kiev'e olası füze sevkiyatı konusunda Alman subaylar arasında geçen konuşmaların Rusya'da sosyal ağlarda yayınlanmasının ardından Almanya Büyükelçisinin Dışişleri Bakanlığına çağrıldığını açıkladı.

Ceyhun Ergüven / Ajans Bizim / Rusya / Moskova

Rusya, Batı'nın Ukrayna'ya "doğrudan müdahalesini" kınadı ve Kiev'e olası füze sevkiyatı konusunda Alman subaylar arasında geçen konuşmaların Rusya'da sosyal ağlarda yayınlanmasının ardından Almanya Büyükelçisinin Dışişleri Bakanlığına çağrıldığını açıkladı.

Üst düzey Alman subayların Ukrayna'ya olası Toros füzeleri teslimatını tartıştıkları yakın tarihli bir video konferansın ses kaydının 1 Mart Cuma günü Rusya’da yayınlanması, iki ülke arasında krize ve Berlin'de şoka neden oldu. 

Kremlin sözcüsü Dmitri Peskov, bugün günlük basın toplantısında, gerçekliği Berlin tarafından teyit edilen bu konuşmaların "Kolektif Batı'nın Ukrayna'daki çatışmaya doğrudan müdahil olduğunu bir kez daha gösterdiğini" söyledi.

Kırım köprüsünü aşmak için on ila yirmi füze

Alman subaylar, bu konuşmalar sırasında, Kiev'e Alman yapımı uzun menzilli Toros füzeleri tedarik etme olasılığını, Ukrayna Kuvvetlerinin bunları kullanmak için nelere ihtiyaç duyacağını ve olası etkilerini tartışıyorlardı.

Alman subaylar, özellikle 2014 yılında Moskova tarafından ilhak edilen yarımada ile Rusya topraklarını birbirine bağlayan Kırım köprüsünün vurulma ihtimalinden bahsediyor, içlerinden biri, köprüyü yok etmek için on ila yirmi füze gerekeceğini belirtiyordu.

Görüşmenin içeriği Almanya için son derece utanç verici oldu zira Berlin çatışmayı tırmandırma riskini gerekçe göstererek Kiev'e Toros füzelerini teslim etmeyi resmen reddetmekteydi.

Peskov, "Kaydın kendisi, Bundeswehr (Alman ordusu) içinde Rus topraklarına yönelik saldırı planları hakkında ayrıntılı ve somut tartışmalar olduğunu gösteriyor" dedi. 

Almanya Büyükelçisi

Kremlin sözcüsünün açıklamaları, Almanya'nın Moskova Büyükelçisi Alexander Graf Lambsdorff'un Rusya Dışişleri Bakanlığına çağrılmasıyla aynı güne rastladı.

Almanya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Christian Wagner ise, Büyükelçinin çağrıldığını yalanladı ve "Büyükelçimiz bu sabah Rusya Dışişleri Bakanlığı ile uzun zamandır planlanan bir görüşme yaptı” dedi.

Berlin, ses kayıtlarının yayınlanmasından bir gün sonra, 2 Mart Cumartesi günü, kayıtların gerçek olduğunu ve "ele geçirildiğini" doğrulamıştı. Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zaharova da, aynı gün, Berlin’den Alman subaylarının konuşmaları hakkında açıklama istemişti.

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, bu kayıtların yayınlanmasıyla ilgili olarak, "çok kapsamlı" ve "çok hızlı" bir soruşturma yapılacağını bildirmişti.

“Ne ölçüde kontrol edilebilir…”

Dmitri Peskov, bugünkü basın toplantısında şöyle konuştu:

"Bu soruşturmanın nelere yol açtığını öyle ya da böyle (...) öğrenebileceğimizi umuyorum. Açıkçası Bundeswehr'in bunu kendi inisiyatifiyle yapıp yapmadığını tespit etmemiz gerekiyor. Daha sonra da Federal Ordunun ne ölçüde kontrol edilebilir olduğunu ve Sayın Scholz'un tüm bunları ne ölçüde kontrol ettiğini ya da bunun bir Alman devlet politikasının parçası olup olmadığını bilmemiz gerekiyor. Her iki durumda da bu çok kötü!”

Putin’e suçlama

Almanya Savunma Bakanı Boris Pistorius ise dün yaptığı açıklamada, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'i Ukrayna ile ilgili gizli askeri görüşmeleri ele geçirerek, Almanya'yı "istikrarsızlaştırmaya" çalışmakla suçlamıştı.

Bunun "Putin'in yürüttüğü enformasyon savaşının bir parçası" olduğunu söyleyen Pistorius, "bu açıkça birliğimizi baltalama (...), içeride siyasî bölünme tohumları ekme meselesidir ve Putin'in bunda başarılı olmamasını içtenlikle umuyorum" demişti.

Der Spiegel dergisine göre, video konferans son derece güvenli bir iç Luftwaffe ağı üzerinden değil, halka açık WebEx platformu üzerinden yapıldı. 

Bazı medya haberlerine göre de, subaylardan biri Singapur'da bir oteldeydi ve odasına bubi tuzağı ile mikrofon yerleştirilmiş olabilirdi. 

Pistorius, Alman askerî karşı casusluk biriminin konuşma için "doğru platformun seçilip seçilmediğini" belirlemesi gerektiğini itiraf etti.

04 Mar 2024 - 22:48 - Gündem