Assos'ta Taş Ocağı Açılmasına Karşı Çıkıyoruz!

Ayvacık İlçesi Behramkale köyü yakınlarında II-B Grubu Maden (Dekoratif Taş/Andezit) Ocağı açılmak istenmesine Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği'nden tepki geldi. Ayvacık pazarında bilgilendirme standı açtık, imza topladık ve basın açıklaması gerçekleştirdik. Ayvacık Belediye Başkanı Mesut Bayram ve Küçükkuyu Belediye başkan adayı Muttalip Gürel, Taş Ocağı İstemiyoruz imzası verdiler.

Büyütmek için resme tıklayın

Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği, RBM Madencilik İnşaat Limited Şirketi tarafından, Ayvacık İlçesi Behramkale köyü yakınlarında II-B Grubu Maden (Dekoratif Taş/Andezit) Ocağı açılmak istenmesine itiraz etti. Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği'nin açıklaması şöyle:

Assos'ta Taş Ocağı Açılmasına Karşı Çıkıyoruz!

Assos'ta Taş Ocağı Açılmasına Karşı Çıkıyoruz!

Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği, Ayvacık İlçesi Behramkale köyü yakınlarında II-B Grubu Maden (Dekoratif Taş/Andezit) Ocağı açılmasına karşı çıkıyor. Bu projeye ilişkin olarak derneğin görüşleri ve endişeleri aşağıdaki gibi:

Turizm ve Tarım Önemli: Proje alanı, dünyaca ünlü turizm merkezi Assos Antik Kenti'nin yakınında bulunmaktadır. Ayrıca, yörede tarım ve hayvancılık faaliyetleri önemli bir gelir kaynağıdır.

Çevresel Zararlar: Taş ocaklarının faaliyetleri çevresel zararlara yol açmaktadır. Tarımsal alanlar zarar görmekte, su kaynakları risk altına girmekte ve çevresel dengeler bozulmaktadır.

Sağlık Tehlikesi: Taş ocaklarının faaliyetleri çeşitli sağlık sorunlarına yol açmaktadır. Yöre halkının sağlığı tehlikeye atılmaktadır.

Kültürel ve Tarihi Mirasa Zarar: Proje alanı Assos Antik Kenti'ne çok yakındır ve bölgede birçok kültürel miras bulunmaktadır. Taş ocakları, bu miraslara zarar verebilir ve bölgenin tarihi dokusunu bozabilir.

Çağrı: Bizler, Korubaşı, Behramkale ve çevresinde yaşayan yurttaşlar olarak söz konusu projeyi istemiyoruz. Yetkilileri, halkın taleplerini dikkate almaya ve çevreye zarar verebilecek bu projeye izin vermemeye çağırıyoruz.

Sonuç: Şirketin başlattığı Çevre Etki Değerlendirme (ÇED) sürecine katılan tüm kurumları, projenin çevresel ve sosyal etkilerini dikkate almaya ve halkın sesine kulak vermeye davet ediyoruz.

Assos'un Doğal ve Kültürel Mirasına Sahip Çıkıyoruz!

Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği

02 Mar 2024 - 04:15 Çanakkale/ Ayvacik- Gündem