Günün En Güzel Haberi: Bilim Adamları Yaptı, Karbon Giderme Tesisi Kuruluyor

Singapur, okyanusun karbon giderme gücünü artırmak için her yıl 4.000 ton karbondioksit çıkaran 20 milyon dolarlık bir tesis kurmayı planlıyor.

Çağlar Oskay / Ajans Bizim / Singapur

Singapur, yeni bir karbon giderme teknolojisi Equatic Process (Dengeleyici süreç) ile "dünyanın en büyük okyanus karbondioksit giderme" (OCDR) tesisini inşa adecek. 

Bilim insanlarının 2022 yılında dünyanın iklim hedeflerine ulaşması için atmosferik karbon giderme teknolojisinin gerekli olacağı konusunda hemfikir olmalarının ardından küresel iklim çabaları için potansiyel bir oyun değiştirici olarak selamlanan şey için iyimserliği ateşliyor.

Bilim adamları, küresel ısınmayı güvenli seviyelerde tutmak için dünyanın 2050 yılına kadar en az beş milyar metrik ton karbonu ortadan kaldırması gerektiğini söylüyor, yatırımcılar ve mucitler bu talebi nasıl karşılayacaklarını bulmak için yarışıyorlar.

Singapur'un ulusal su ajansı PUB, Kaliforniya Üniversitesi (UCLA) ve üniversitenin bilim insanları tarafından kurulan Los Angeles merkezli bir girişim olan Equatic ile işbirliğini ilerlettiğini duyurdu. Birlikte, deniz suyundaki karbondioksiti kararlı katılara dönüştürmek için elektroliz kullanan Equatic  aracılığıyla her yıl okyanustan 4.000 ton karbondioksit çıkaran 20 milyon dolarlık bir tesis kurmayı planlıyorlar.

UCLA Samueli Mühendislik Okulu'ndan yapılan basın açıklamasına göre, çıkarılan karbondioksit, deniz kabuklarının doğal olarak oluşmasına benzer şekilde katı kalsiyum ve magnezyum bazlı malzemeler şeklinde "en az 10.000 yıl boyunca" depolanmakta. Ve okyanusa geri pompalanan arıtılmış deniz suyu, atmosferden daha da fazla karbondioksit emme kapasitesine sahip olacak. 

İklim krizine karşı okyanuslar

Deniz suyu birim hacim başına havadan yaklaşık 150 kat daha fazla karbondioksit tutuyor ve okyanuslar iklim krizine karşı mücadelede insanlığın en büyük doğal müttefiklerinden biri olarak tanımlanıyor. 

Equatic-1 adı verilen proje, geçtiğimiz Nisan ayında Singapur ve Los Angeles Limanı'nda kurulan ve her biri günde yaklaşık 100 kilogram (0,1 ton) karbondioksit çıkaran daha küçük tesislerden oluşan bir pilot programın genişletilmesi. Ve daha da büyük bir genişlemenin sadece başlangıcı olması amaçlanıyor. 

"Bu tesis teknik tanıtım hedeflerini başarıyla yerine getirdikten sonra, Equatic teknolojiyi küresel olarak ölçeklendirecek ve ticarileştirecektir" denilen UCLA açıklamasında, Equatic-1'in tam kapasiteyle çalıştığında 850 kişinin yıllık karbondioksit emisyonuna eşdeğer bir miktarı ortadan kaldırabileceği de kaydedildi.

Equatic ve diğer okyanus karbondioksit giderme teknolojilerinin savunucuları, bu tür süreçlerin iklim değişikliğine karşı küresel mücadelede büyük bir destek olacağını söylüyor. Ancak bu teknoloji, potansiyel ekolojik risklerinden endişe duyan ve hem faydalarını hem de tehlikelerini daha iyi anlamak için OKDR'ye daha fazla araştırma ve yatırım yapılmasını isteyen bazı bilim insanları tarafından da endişeyle karşılanıyor. 

PUB'un mühendislik ve teknoloji şefi Pang Chee Meng, TIME'a e-posta yoluyla yaptığı açıklamada, işlenen deniz suyunun okyanusa geri boşaltılmadan önce "okyanus kimyasının korunmasını sağlamak" için nötralize edildiğini söyledi ve kurum ile Equatic'in tesisin çevresel etkilerini yakından izleyeceğini kaydetti. 

Karbon kredileri 

Equatic-1'in işletilmesi sonucunda elde edilecek karbon kredileri, finansman oranlarına göre PUB, Singapur Ulusal Araştırma Vakfı ve UCLA Karbon Yönetimi Enstitüsü arasında dağıtılacak. 

Equatic, gelecekteki ticari tesislerinden karbon kredisi satın almak için aralarında Boeing'in de bulunduğu çeşitli şirketlerle anlaşmalar imzaladı. 

Tesis, Singapur'un 2045 yılına kadar net sıfır emisyona ulaşma hedefinin önemli bir parçası, ancak başka faydaları da olabilir. PUB ayrıca karbon giderme teknolojisini ülkenin mevcut tuzdan arındırma süreçlerine entegre etme potansiyelini araştırmaya devam edeceğini söyledi. Güneydoğu Asya adası, içilebilir hale getirmek için deniz suyundaki tuzları ve mineralleri gideren ve ülkenin su güvenliği stratejisinin önemli bir ayağı olan enerji yoğun bir süreç olan büyük tuzdan arındırma operasyonlarını halihazırda yürütmektedir.

Pang, "Bu, sadece Singapur'da değil, tüm dünyada tuzdan arındırma tesislerinin gelecekteki faaliyetlerini şekillendirmede oyunun kurallarını değiştirebilir" diyor. 

PUB ayrıca şu anda Equatic tarafından üretilen katı karbonatların çimento veya beton gibi inşaat sektöründe kullanılma potansiyelini araştırdıklarını bildirdi. Kurum, Equatic'in bir diğer yan ürünü olan hidrojenin de uygulamanın kendisine güç sağlamak için kullanılabileceğini ya da elektrik üretmek için temiz bir enerji kaynağı olarak kullanılabileceğini belirtiyor.  

01 Mar 2024 - 19:09 - Çevre