Yıldız Futbolcuya Dopingden Dört Yıl Men Cezası

Juventus'un orta saha oyuncusu Paul Pogba, doping suçu nedeniyle dört yıl futboldan men edildi.

Süfyan Kızılarslan / Ajans Bizim / İtalya

Juventus'un orta saha oyuncusu Paul Pogba, doping suçu nedeniyle dört yıl futboldan men edildi.

Manchester United'ın eski oyuncusu, yapılan uyuşturucu testinde vücudunda yüksek düzeyde testosteron bulunmasının ardından Eylül ayında geçici olarak futboldan uzaklaştırıldı.

30 yaşındaki Fransız futbolcu Pogba, Juventus'un 20 Ağustos'ta oynadığı sezonun ilk maçından sonra rastgele teste tabi tutulmuştu.

BBC'nin haberine göre, Pogba, İtalya Ulusal Anti-Doping Mahkemesi'nin (Nado) kararına itiraz edecek.

Doping testi Nado tarafından Ekim ayında ikinci bir numunede teyit edilmiş ve dopingle mücadele savcılığı dört yıl men cezası talep etmişti.

Bir Juventus yetkilisi "Bu sabah mahkemeden tebligat aldık."

Karar, Pogba'nın 33 yaşına gireceği 2027 yılına kadar oynayamayacağı ve men cezasının testin yapıldığı tarihe kadar geriye götürüleceği anlamına geliyor.

Pogba'nın yasaklı bir madde aldıysa bile bunu yanlışlıkla yaptığına inandığı anlaşılıyor.

Pogba'nın menajeri Rafaela Pimenta, ilk men cezası sırasında yaptığı açıklamada şunları söyledi "Kesin olan şu ki Paul Pogba hiçbir zaman bir kuralı çiğnemek istemedi."

Testosteron sporcuların dayanıklılığını arttıran bir hormon.

Nado, testte yasaklanmış endojen olmayan testosteron metabolitleri (vücut tarafından testosterondan doğal olarak üretilmeyen maddeler) bulunduğunda Pogba'nın kuralları ihlal ettiğini ve sonuçların "hedef bileşiklerin eksojen [dış] kökeniyle tutarlı" olduğunu söyledi.

Juventus, Manchester United'daki sözleşmesi sona eren ve serbest oyuncu olarak ayrılan Pogba ile Temmuz 2022'de dört yıllık bir anlaşma imzalamıştı.

Pogba'nın Torino'ya dönüşü, geçen yıl Katar'da düzenlenen Dünya Kupası'nı da kaçırmasına neden olan kalıcı sakatlık sorunlarıyla kuşatıldı.

Pogba bu sezon Bologna ve Empoli maçlarında yedek olarak toplam 51 dakika oynadı.

Geçen sezon altı Serie A maçında 108 dakika oynadı, Avrupa Ligi'nde üç maça çıktı ve bir asist yaptı, Coppa Italia'da ise 11 dakika sahada kaldı - toplam 162 dakika oynadı ve gol atamadı. 

01 Mar 2024 - 03:11 - Spor