Trump ve Biden Michigan'da önseçimleri kazandı

Donald Trump ve Joe Biden, dün partilerinin Michigan'da yapılan Başkanlık ön seçimlerini kazandı.

Ceyhun Ergüven / Ajans Bizim
Amerika Birleşik Devletleri / Michigan 

Oyların yüzde 66'sını alan eski Başkan Trump, son Cumhuriyetçi rakibi Nikki Haley'in yirmi puandan fazla önünde yer alıyor. Donald Trump, bu son zafer ve Iowa, New Hampshire, Nevada ve Güney Carolina'daki son zaferleriyle Cumhuriyetçilerin favori adayı olduğunu açıkça ortaya koydu.

Nikki Haley Michigan'da oyların yalnızca yüzde 29'unu alırken, Cumhuriyetçi seçmenlerin dörtte birinden fazlasının Donald Trump'ın kasım ayında Başkan adayı olmasını istemediğini gösteriyor.

Dolayısıyla Beyaz Saray'ın eski sahibi Trump, muhafazakâr oyların bir bölümünden yoksun kalabilir.

Başkan Joe Biden ise Michigan'da oyların yüzde 79'unu kazanırken, Demokrat rakibi Dean Philips yüzde 2,8 oy aldı. Ancak Demokratların oy pusulasına, Washington'un Gazze Şeridinde Hamas'a karşı yürüttüğü saldırıda İsrail'i destekleme politikasına karşı Michigan seçmenleri tarafından kullanılan yüzde 14,8 oranındaki boş oy da damgasını vurdu. 

Bu 23 bin protesto oyunun neredeyse tamamı, Michigan'da sayıları oldukça fazla olan Arap kökenli seçmenlerden geldi. Örneğin Dearborn'da oy pusulalarının üçte ikisi boştu. 

Bu nedenle genel seçimlerde yenilgi riski, Joe Biden'ın başının üzerinde Demokles’in kılıcı gibi asılı duruyor. Önemli bir eyalet olan Michigan, diğer önseçimlerde ve Başkanlık seçimlerinde de önemli bir rol oynadı.

Donald Trump 2016'da Hillary Clinton'a karşı kazandığı başkanlık zaferini kısmen Michigan'da aldığı oylara borçluydu. Michigan, 2020'de Joe Biden'ın kazanmasıyla Demokrat kampa geçmişti.

28 Şub 2024 - 11:59 - Siyaset