İZSU'dan Tarihe Saygılı Titiz Çalışma

İzmir Büyükşehir Belediyesi İZSU Genel Müdürlüğü'nün Bergama ve Foça’da devam eden çalışmalarını yerinde inceleyen İZSU Genel Müdürü Ali Hıdır Köseoğlu, vatandaşların daha konforlu bir altyapı hizmetine kavuşması için çok önemli yatırımların hayata geçirildiğini belirtti. Bergama'nın tarihi miraslarından Selinos Antik Kanalı’nda yapılan atık su hattı imalatının, bölgedeki çevre sorununu çözüme kavuşturacağını söyleyen Köseoğlu, çalışmaların tarihi dokuya zarar verilmeden sürdürüldüğünü ifade ett

İZSU'dan Tarihe Saygılı Titiz Çalışma
İZSU'dan Tarihe Saygılı Titiz Çalışma
+2
Haber albümü için resme tıklayın

İZSU Genel Müdürlüğü, metropol ve çevre ilçelerin güçlü altyapıya kavuşmasını amaçlayan projeleri hayata geçirmeyi sürdürüyor. Kent genelinde devam eden çalışmaları yerinde incelemek üzere ilçe ziyaretleri gerçekleştiren İZSU Genel Müdürü Ali Hıdır Köseoğlu, Bergama ve Foça ilçelerinde de teknik inceleme yaptı. Köseoğlu’na, Genel Müdür Yardımcısı Onur Demirci ve İZSU bürokratlarından oluşan heyet eşlik etti.

Selinos Deresi'nde kapsamlı çalışma

Bergama’nın önemli tarihi yapılarından Selinos Antik Kanalı’ndan geçen dere hattında yürütülen atık su hattı imalatları tüm hızıyla sürüyor. Çalışmalar kapsamında, dere güzergâhında yaklaşık 3 kilometre kanalizasyon hattı ile 500 metre parsel bağlantısı yapılıyor. İmalatlar tamamlandığında dere etrafında bulunan Ulucami, İslamsaray, Ertuğrul, Kurtuluş, Atmaca ve Selçuk mahallelerinde daha önce foseptik olarak kullanılan kanalizasyon hatları, yeni kanalizasyon sistemine bağlanacak. Bu sayede evsel atık suların Selinos Deresi’ne direkt deşarjı da engellenecek. Sit alanında titizlikle yürütülen çalışmaların insan sağlığı açısından büyük önem taşıdığının altını çizen İZSU Genel Müdürü Ali Hıdır Köseoğlu, yapılan imalatlar sayesinde koku ve sinek gibi çevresel problemlerin de önüne geçileceğini söyledi.

 Tarihi doku korunuyor

Bergama İslamsaray Mahallesi'nde bulunan 2 bin 500 yıllık Selinos Antik Kanalı, Pergamon Antik Kenti'nin de merkezi olarak biliniyor. Kozak Yaylası'ndan doğan Selinos Deresi Kazancı, Ulucami, Tabaklar ve Üç Kemer köprülerinden geçtikten sonra Bakırçay Nehri ile buluşuyor. İçerisinde Helenistik Dönem, Roma Dönemi, Bizans Dönemi ve Osmanlı Dönemi’nden izler barındıran antik kanaldaki imalatlar titizlikle sürdürülüyor. Çalışmalar, tarihi dokuya zarar verilmemesi adına Anıtlar Yüksek Kurulu, Devlet Su İşleri (DSİ) ve Bergama Müze Müdürlüğü ile koordineli ve arkeolog gözetiminde yürütülüyor. Bu kapsamda, imalatlar öncesinde arkeolojik sondaj yapılarak zeminin altında herhangi bir kültür varlığına rastlanılmayan güzergahta çalışma yapılıyor.

 

Bölgedeki vatandaşlarla bir araya gelerek yapılan çalışmalara ilişkin detaylı bilgi veren Ali Hıdır Köseoğlu, kanalizasyon hattı imalatlarının tamamlanmasıyla birlikte Selinos Antik Kanalı'nın bin yıl önceki haline döneceğini ve mevcut çevre sorunlarının ortadan kalkacağını ifade etti. Köseoğlu, Selinos Antik Kanalı incelemesi sırasında Bergamalı meşhur kahvaltıcı Eşref Taşkın'ın dükkânını da ziyaret ederek 94 yaşındaki emektar esnafın taleplerini dinledi.

Bergama mahallelerinin altyapı sorunları çözülüyor

Bergama’nın Yukarıada ve Zeytindağ mahallelerinde ekonomik ömrünü tamamlayan içme suyu hatları İZSU ekiplerince yenileniyor. Hat imalatlarının tamamlandığı Yukarıda mahallesinde branşman bağlantıları yapılıyor. Zeytindağ'da devam eden imalat çalışmaları ise önümüzdeki günlerde tamamlanacak. Böylece 29,6 kilometrelik yeni içme suyu hatları, bölge sakinlerine hizmet vermeye başlayacak.

İZSU, Tepeköy, Yalnızev, Kadriye, Bahçelievler ve Maltepe mahallelerinde atık su ve yağmur suyu şebeke hattı çalışmalarını da sürüyor. Bölgede yaklaşık 14 kilometre atık su, 600 metre ise yağmur suyu ayrıştırma hattı imalatı yapılıyor. Zeytindağ Mahallesi'ndeki evsel atık suların artırılması amacıyla günlük 400 metreküp arıtma kapasiteli yeni bir paket atıksu arıtma tesisinin imalat çalışmaları ise kısa süre içerisinde başlatılacak.

 Foça'nın yeni yerleşim alanlarına atık su şebeke hattı

İZSU Genel Müdürlüğü, Foça ilçesinin yeni yerleşim alanlarından Mustafa Kemal Atatürk Mahallesi'ne hizmet verecek 7,2 kilometrelik atık su şebeke hattın imalatlarına devam ediyor. Çalışmalarla, mahalledeki foseptik uygulamasına son verilecek. Böylelikle atık suların yeraltı sularına karışması riski de bertaraf edilecek.

 

28 Şub 2024 - 10:32 - Belediye