ABD'li Havacı İsrail Büyükelçiliği Önünde Kendini Yaktı

Bir ABD ordu mensubu, Gazze'deki savaşı protesto etmek amacıyla Washington DC'deki İsrail Büyükelçiliği önünde kendini ateşe verdi. 

Süfyan Kızılarslan / Ajans Bizim / Amerika Birleşik Devletleri / Washington DC


Bir ABD ordu mensubu, Gazze'deki savaşı protesto etmek amacıyla Washington DC'deki İsrail Büyükelçiliği önünde kendini ateşe verdi. 

DC Fire and EMS'in internet üzerinden yaptığı açıklamaya göre, yangın ABD Gizli Servis görevlileri tarafından söndürüldükten sonra adam bölgedeki bir hastaneye nakledildi. Metropolitan Polis Departmanı yetkilisi yerel zaman dilimiyle Pazar günü öğleden sonra yaptığı açıklamada, adamın durumunun kritik olduğunu söyledi.

Bir Hava Kuvvetleri sözcüsü olayın aktif görevdeki bir havacı ile ilgili olduğunu doğruladı.

The New York Times'a göre, askeri kıyafetler giyen adam internet üzerinden canlı yayınladığı videoda "Artık soykırıma ortak olmayacağım" dedi. Times'ın haberine göre adam daha sonra kendisini berrak bir sıvıyla ıslattı ve "Özgür Filistin" diye bağırarak kendini ateşe verdi.

Yerel polis ve Gizli Servis olayı soruşturuyor.

İsrail Büyükelçiliği Gazze'deki savaşa karşı devam eden protestoların hedefi oldu. Gazze'deki savaş Amerika Birleşik Devletleri'nde Filistin ve İsrail yanlısı protestolara yol açtı.

Protestolar, Gazze'yi yöneten Filistinli İslamcı grup Hamas'ın 7 Ekim'de sınır ötesi bir saldırıda 1,200 İsrailliyi öldürmesi ve 253 rehineyi ele geçirmesinin ardından başladı.

O tarihten bu yana İsrail güçleri kıyı bölgesine karşı askeri bir kampanya yürüttü ve Filistinli sağlık yetkililerine göre yaklaşık 30.000 kişinin ölümüne neden oldu.

Aralık ayında bir protestocu Atlanta'daki İsrail Konsolosluğu önünde kendini ateşe verdi. 

26 Şub 2024 - 11:27 - Gündem