Yanıltıcı Reklamlara İki Ayda 48 Milyon Liraya Yakın Ceza

Ticaret Bakanlığı Reklam Kurulu, tüketicileri yanıltıcı nitelikteki reklam ve haksız ticari uygulamalara iki ayda 47 milyon 900 bin 904 lira para cezası uyguladı. 

Süfyan Kızılarslan / Ajans Bizim / Türkiye / ANKARA

Ticaret Bakanlığı Reklam Kurulu, tüketicileri yanıltıcı nitelikteki reklam ve haksız ticari uygulamalara iki ayda 47 milyon 900 bin 904 lira para cezası uyguladı. 

Ticaret Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, kurulan bu ayki toplantısında görüşülen 185 adet dosyadan 157'sı mevzuata aykırı bulundu. Bu reklam ve ticari uygulamalar için durdurma cezasının yanı sıra toplam 24 milyon 16 bin 573 lira idari para cezası uygulanmasına karar verildi.

Reklam Kurulu bu yılın ilk iki ayında toplam 345 adet dosya hakkında görüş ve değerlendirmelerde bulundu. Bunlardan 296 dosyada tüketicileri aldatan, yanıltan, tecrübe ve bilgi eksikliklerini istismar eden aldatıcı reklam veya haksız ticari uygulamaları tespit edildi. Bu ürün ve uygulamaların sahipleri hakkında durdurma cezası ve toplam 47 milyon 900 bin 904 lira idari para cezası uygulandı. 

Takviye edici gıdalar ve kozmetik

Açıklamada, "Özellikle mevsimsel değişikliklerle birlikte tüketici sağlığına yönelik dönemsel reklamların ön plana çıkmasıyla birlikte, başta takviye edici gıdalar olmak üzere, gıda ve kozmetik ürünleri gibi doğrudan tüketicilerin kullanımına yönelik sağlık beyanı içeren ürün reklamları ve sağlık hizmetlerine ilişkin reklamlar Reklam Kurulu tarafından titizlikle takip edilmekte ve incelenmektedir" denildi. 

Bu ayki toplantıda görüşülen dosyalar arasında, faydaları hakkında tüketicileri yanıltan, kamu sağlığını bozucu nitelikte, mevzuata aykırı bulunan reklamlar da bulunuyor.  Bu doğrultuda, düzenlemelere aykırı bulunan 47 adet dosya hakkında toplam 9 milyon 126 bin 735 lira idari para ceza uygulandı. 

26 Şub 2024 - 11:25 - Ekonomi