Kartal Baykuşu Flaco'nun Ölümü New Yorkluları Üzdü

Hayvanat Bahçesinden kaçan baykuşun ölümü New Yorkluları üzdü Ceyhun Ergüven / Ajans BizimAmerika Birleşik Devletleri / New York New York’ta Central...

Hayvanat Bahçesinden kaçan baykuşun ölümü New Yorkluları üzdü

Ceyhun Ergüven / Ajans Bizim
Amerika Birleşik Devletleri / New York

New York’ta Central Park Hayvanat Bahçesinden bir yıl önce kaçan baykuş Flaco'nun önceki gün Yukarı Batı Yakası'ndaki bir binaya çarparak öldüğü bildirildi.

Hayvanat Bahçesi yetkilileri, Avrasya kartal baykuşu Flaco’nun, Batı 89’uncu caddedeki bir binaya çarpmasıyla hayatının trajik bir şekilde sona erdiğini duyurdu. 

Kaldırımda bulunan ve Central Park’taki Hayvanat Bahçesine yavruyken getirilen Flaco 13 yaşındaydı.

Bu, baykuşun günlük hareketlerini belgeleyen kuşçular ve onu hevesle takip eden hayranları için yürek parçalayıcı bir son oldu.

Kuşu yerde görenler, hemen Yaban Kuşları Fonunu yardıma çağırdı. Hızla kuşun yanına gelen Yaban Kuşları Fonu personeli hemen müdahale ettiyse de hayat belirtisi göstermeyen baykuşun ölmüş olduğunu belirledi. 

Flaco, 2 Şubat 2023'te, Central Park Hayvanat Bahçesinde bir kişinin kafesini kırması üzerine kaçmış ve 13 yıl sonra ilk kez özgürce uçabilmişti. Hayvanat Bahçesi, Flaco’yu geri getirmeye çalıştıysa da çabalar sonuç vermemişti.

Flaco'yu görmek, New York’ta kısa sürede bir tutku haline geldi. Baykuş, günlerini ağaç dallarında, çit direklerinde ve yangın merdivenlerinde tüneyerek, gecelerini ise su kulelerinin tepesinde öterek ve şehrin bol miktardaki farelerini avlayarak geçiriyordu. Baykuş ayrıca, gerçek bir ünlü gibi duvar resimlerine konu oldu ve ticarî ürünlerde yer aldı. 

Hayvanat bahçesi, önceki gün, "Flaco'nun kafesine zarar veren kişinin, kuşun güvenliğini tehlikeye attığını ve sonuçta ölümünden onun sorumlu olduğunu” kaydetti. 

Sosyal medyada ise baykuşun Central Park’ta anıtının dikilmesi teklif edildi ve kuş severlerin anıta "çiçek bırakabileceği, duygularını yazabileceği ya da Floco'yu sevenlerin bir araya gelebileceği” belirtildi.

25 Şub 2024 - 12:16 - Çevre