Rusya'ya Yeni Yaptırımlar

ABD, Ukrayna'yı işgali ve muhalif figür Alexei Navalni'nin gözaltında ölümü nedeniyle Rusya'ya karşı 500'den fazla yeni yaptırım açıkladı.

Süfyan Kızılarslan / Ajans Bizim
Türkiye / ANKARA

ABD, Ukrayna'yı işgali ve muhalif figür Alexei Navalni'nin gözaltında ölümü nedeniyle Rusya'ya karşı 500'den fazla yeni yaptırım açıkladı.

ABD Başkanı Joe Biden, yaptırımların "Navalni'nin hapsedilmesi" ve "Rusya'nın savaş makinesiyle bağlantılı kişileri" hedef aldığını söyledi.

Yaklaşık 100 firma ya da kişiye ihracat kısıtlamaları uygulanacak. Yaptırımların Rusya ekonomisi üzerinde nasıl bir etki yaratacağı belli değil.

Biden, yaptığı açıklamada, yaptırımların Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in "yurtdışındaki saldırganlığı ve yurtiçindeki baskısı için daha da ağır bir bedel ödemesini sağlayacağını" söyledi.

Yaptırımlar, Navalni'nin Kuzey Kutbu bölgesindeki bir hapishanede aniden ölmesinden bu yana geçen bir haftayı işaret ediyor. Biden, Rusya Devlet Başkanı'nın suçlu olduğuna dair "hiçbir şüphe" olamayacağını söyledi.

Yaptırımlar aynı zamanda Rusya'nın Ukrayna'yı geniş çaplı işgalinin ikinci yıldönümünün arifesinde geldi.

Biden, "İki yıl önce Ukrayna'yı haritadan silmeye çalıştı. Eğer Putin ölüm ve yıkımının bedelini ödemezse, devam edecek" dedi.

AB'den de yaptırım yeni kararı

Avrupa Birliği (AB) de Rusya'nın silah temin etmesine yardımcı olmakla ya da Ukraynalı çocukların kaçırılmasına karışmakla suçlanan yaklaşık 200 şirket ve kişiye yönelik yaptırımlarını açıkladı.

Bunlar arasında Kuzey Kore'nin savunma bakanı da dahil olmak üzere Kuzey Kore silahlarının Rusya'ya sevkiyatında yer alan 10 Rus şirketi ve kişi de bulunuyor.

AB savaşın başlamasından bu yana 2,000'den fazla kişiyi listeye almış durumda.

Buna karşılık Rusya Dışişleri Bakanlığı, Rusya'ya girişi yasaklanan AB yetkilileri ve siyasetçiler listesini önemli ölçüde genişlettiğini açıkladı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada "Avrupa Birliği tek taraflı kısıtlayıcı tedbirler yoluyla Rusya üzerinde baskı kurmaya yönelik sonuçsuz girişimlerini sürdürüyor" denildi. 

24 Şub 2024 - 02:05 - Gündem