Helil Kınay: Karabağlar'ı Modern ve Yaşanabilir Bir Yapıya Kavuşturacağız

Cumhuriyet Halk Partisi Karabağlar Belediye Başkan Adayı Yüksek Çevre Mühendisi Helil Kınay, Yenigün TV'ye konuk oldu. Önemli açıklamalarda bulunan Kınay, kentsel dönüşümün öncü ismi Murat Karayalçın ile iş birliği içinde, Karabağlar'ı modern ve yaşanabilir bir yapıya kavuşturacağız" dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi Karabağlar Belediye Başkan Adayı Helil Kınay, Yenigün TV'de şehir planlaması ve kentsel dönüşüme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Amacımız kimsenin ötekileştirilmediği bir Karabağlar yaratmak

Karabağlar’ın, İzmir'in tarih ve kültür mozaiğini barındıran, ancak zamanla kentleşme sorunlarıyla boğuşan bir ilçe olduğunu belirten Kınay, "Karabağlar, İzmir'e yeni bir başlangıç yapmak isteyen herkese kucak açmış, ancak zaman içinde kentleşme sorunlarıyla karşı karşıya kalmış bir ilçe. Amacımız, herkes için adil ve eşit hizmetin sunulduğu, dayanışmanın güçlendiği, kimsenin ötekileştirilmediği bir Karabağlar yaratmak" ifadelerini kullandı.

Güvenli binalarda oturabilmek herkesin hakkı

Karabağlar’da hızlı bir şekilde kentsel dönüşümü başlatacaklarının altını çizen Kınay, “Karabağlar aslında memleketini, yurdunu, geçmişini sırtına alıp İzmir’e yeni bir gelecek için gelen tüm vatandaşları barındırıyor. Önce başını sokacağı bir ev yaratmış, sonra da tüm emeğini İzmir’in her yerine yaymış vatandaşlar var. Bu noktada ülkenin genel sorunu olan çarpık yapılaşma ve yoksullukla beraber gelen süreç, eski İzmir olan Karabağlar’da çok önemli bir konu. Düzenini kurmuş olan vatandaşlarımız bir süre sonra daha planlı olan yerlere taşındıkça Karabağlar gecekondu yapısıyla beraber İzmir’in gözünde belki öteki olarak gözüken bir yer oldu. Aslında adını üzüm bağlarından alan, eski İzmir’i, tüm değerleri zenginlikleri barındıran bir yer. Reşat Nuri’nin Çalıkuşu’na ilham olan, hala o evi barındıran bir ilçe. Kimsenin öteki hissetmediği, herkes için eşit, adil hizmetin yapıldığı, yönetildiği, kimsenin birbirinden farklı olmadığı, dayanışmanın güçlendirdiği bir yönetim anlayışını büyütmek istiyoruz. Karabağlar Konak’tan ayrılmış bir metropol. İktidarın kendine bir belediye yaratmak için Konak’tan Karabağlar’ın doğduğu bir süreç yaşandı. İktidar ilçe sınırlarını belirlerken kentin yoksul ve yoksun alanlarını Karabağlar olarak tanımladı. Yolun tamamını alsa Karabağlar’ın denizle buluşacağı bir alan varken siyasi olarak kendine mahkum etmek için böyle bir tercih yaptı. Yine de yoksunlaştırma ve yoksullaştırmaya kendini teslim etmedi Karabağlar.

Kentsel dönüşüm en önemli öncelik. Güvenli binalarda oturabilmek herkesin hakkı.

Depremlerde yaşanan kayıplar, yönetenlerin verdiği ranta yönelik kararlar nedeniyle onların rantı, bizim acıyı paylaştığımız kaderin değişmesi gerekiyor. Karabağlar’ın kent yaşamına dönmesi lazım gecekondu kimliğinden. 15 yıldır belediyenin revizyon imar planlarının bir kısmı onaylanmış, bir kısmında onay süreci devam ediyor ama planlama süreci tamamlanmış aslında. 5 yılda bunları hayata geçirip hızlı bir şekilde dönüşümü başlatacağız. Limontepe ve 540 hektarlık alanın yanı sıra gecekondu gibi gözükse de sahil kesiminde de kentsel dönüşüme ihtiyaç var. Yaşı 40 yılı geçmiş binalar var. 58 mahallenin tamamında dönüşümü başlatacağız. İmar planlarıyla ilgi süreci hayata geçirdiğimiz noktada hızlı şekilde dönüşümü başlatacağız. Sadece gecekondu olan bölgelerde değil, sahilde yaşı büyük olan kesimde de yapacağız. Yerinde dönüşüm, herkesin kendi hakkını aldığı bir dönüşüm olacak. İktidarın dayattığı rantsal dönüşümü değil, kentsel dönüşümü, halktan yana olarak, yerinde, sosyal adaletin sağlandığı şekilde yapacağız. Vatandaşlar yerinden edilmeden, ötekileştirilmeden sosyal, kültürel, yeşil alanlarla birlikte yaşamı dönüştüreceğiz” dedi.

Murat Karayalçın ile birlikte çalışacağız

Karabağlar Belediye Başkan Adayı Helil Kınay, Karabağlar'ı planlı ve modern bir yapıya kavuşturma çabalarında olduklarını ifade etti. Bu süreçte eski Genel Başkan Murat Karayalçın'ın deneyimlerinden faydalanacaklarını vurgulayan Kınay, “Burada kentlerin, kent yaşamının nasıl olması gerektiği konusunda yol arkadaşlarımla çok değerli sohbetler gerçekleştirdim. Her bir sözü Karabağlar’da ortaya koyacağız. Sadece binaları değil, yaşamı dönüştüren, doğrudan bir kentsel dönüşüm yapacağız. Konunun uzmanlarıyla çalışacağız. Yerinde kentsel dönüşümün en önemli örneği Murat Karayalçın tarafından Ankara’da yapıldı. Bizim de kentlerimizde yürüteceğimiz projelerin ilhamını vermiştir. Karayalçın ile birlikte çalışacağız. Bu sözler sadece Karabağlar için değil, tüm Türkiye için. Yıkıntıların içinden bir ülke yaratan Atatürk ve arkadaşlarının mücadelesinden mayamızı aldık. Hayatımızı elimizden alan iktidara karşı cumhuriyet ve gelecek mücadelesi yürütüyoruz. Karabağlar küçük Türkiye, değişimi Karabağlar’dan başlatacağız. İzmir ve Türkiye ittifakını kuracağız” şeklinde konuştu.

23 Şub 2024 - 23:05 İzmir/ Karabağlar- Belediye