Aydın, Kastamonu ve Balıkesir'de 'Çete'lere Operasyon

Aydın, Kastamonu ve Balıkesir'de yapılanan üç ayrı "suç örgütü"ne yönelik operasyonlarda, aralarında "çete" elebaşılarının da bulunduğu 63 kişi gözaltına alındı. 

Aydın, Kastamonu ve Balıkesir'de 'Çete'lere Operasyon
Video için play'e tıklayın

Süfyan Kızılarslan / Ajans Bizim / Türkiye / ANKARA

Aydın, Kastamonu ve Balıkesir'de yapılanan üç ayrı "suç örgütü"ne yönelik operasyonlarda, aralarında "çete" elebaşılarının da bulunduğu 63 kişi gözaltına alındı. 

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Jandarma ekipleri tarafından Kafes-45 adı altında 12 ilde eş zamanlı olarak yapılan operasyonlara ilişkin ayrıntıları açıkladı. 

Yerlikaya, "Aydın, Kastamonu ve Balıkesir merkezli 1️2️ ilde eş zamanlı olarak düzenlenen Kafes-45 operasyonlarında Aydın'da Teoman Avcı ve Ferdi Kayhanlı’nın, Kastamonu'da Ömer Çınar'ın, Balıkesir’de Salih Babayiğit’in elebaşılığını yaptığı 3️ organize suç örgütü çökertildi. Operasyonlarda örgüt elebaşılarının da içerisinde bulunduğu suç örgütü üyesi 6️3️ şüpheli yakalandı" dedi. 

Yerlikaya şunları kaydetti:

"-Aydın: Nazilli Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde, Aydın İl Jandarma Komutanlığınca yapılan 5 aylık takip neticesinde; Aydın merkezli Ankara, İzmir ve Muğla’da düzenlenen operasyonlarda araç satış işlemlerinde hileli eylemler yapıp, vatandaşlarımızı zarara uğratarak 'nitelikli dolandırıcılık' suçunu örgütlü olarak işledikleri tespit edilen örgüt elebaşıları Teoman Avcı ve Ferdi Kayhanlı’nın da içerisinde bulunduğu 3️5️ şüpheli yakalandı.

MASAK ile koordineli olarak yapılan analizler sonucu şüphelilere ait banka hesaplarında toplam 4️6️ milyon TL para hareketliliğinin olduğu tespit edildi. 

"-Kastamonu: Kastamonu Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde; Kastamonu İl Jandarma Komutanlığınca yürütülen 4 aylık takip neticesinde Kastamonu merkezli İstanbul, Ankara, İzmir, Gaziantep, Diyarbakır, Şanlıurfa, Samsun, Karabük ve Zonguldak’ta düzenlenen operasyonlarda organize suç örgütü üyelerinin;

-Sözde kuyumculuk adı altında faaliyet gösterdikleri, 

-Kredi kartı borcunu ödeyemeyen ve nakit para talebi olan mağdurlardan belirli bir komisyon karşılığı, farklı şirketlere ait POS cihazlarını da kullanarak halk arasında 'kredi kartına takla attırmak' tabiri ile bilinen yöntemle ödemelerini sağladıkları,

-Paravan şirketler kurarak bankalardan POS cihazları temin ettikleri ve

-Suç örgütü elebaşı ile örgüt üyeleri arasında, suçta kullanılan POS cihazlarını karşılıklı kargo ile gönderdikleri tespit edilen örgüt elebaşı Ömer Çınar’ın da içerisinde olduğu 2️1️ şüpheli yakalandı.

-MASAK ve Gelir İdaresi Başkanlığı ile yapılan ortak analizler sonucu 1️4️ paravan şirkete ait banka hesaplarında 9️8️0️ milyon TL'lik işlem hacmi ve 1️05️ milyon TL’lik haksız kazanç elde edildiği tespit edildi. 

"-Balıkesir: Balıkesir Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde, Balıkesir İl Jandarma Komutanlığınca Gömeç, Burhaniye ve Ayvalık ilçelerinde yapılan 4 aylık takipli KOM Faaliyeti kapsamında MASAK ile yürütülen teknik ve fiziki takip neticesinde; 

-Maddi açıdan zor durumdaki şahıslara boş senet imzalatarak yüksek faizle borç para verdikleri,

-Vadesi geldiği halde borçlarını ödemek isteyen şahısların faizlerini arttırarak borçlarının bitirilmesini engelledikleri sistematik şekilde daha fazla borçlandırdıkları,

-Borcunu ödeyemeyen şahısları tehdit ve şiddet yoluyla baskı altına aldıkları,

-Mağdurların, borçlarını ödemek amacıyla traktör ve arsalarını, düşük fiyata satışa çıkardıkları ve satışa çıkarılan mal varlıklarını şüphelilerin yakınları tarafından satın alınmasını sağladıkları tespit edilen örgüt elebaşı Salih Babayiğit’in de içinde bulunduğu 7️ şüpheli yakalandı. 

-Örgüt tarafından, Çanakkale ve Balıkesir illerinde ikamet eden yaklaşık 3️7️ vatandaşımızın mağdur edilerek 4️5️ milyon TL haksız kazanç elde edildiği tespit edildi."

 Operasyonlarda 132 adet kredi kartı, 12 adet pos cihazı, 121 adet araç satış sözleşmesi, 2mMilyon 685 bin TL tutarlı düzenlenmiş çek, senet ve dekont, tabanca, av tüfekleri, 14 adet açık çek, çok miktarda Türk Lirası ile çok sayıda dijital materyal ve doküman ele geçirildi. 

22 Şub 2024 - 09:44 - 3. Sayfa