Esrarengiz Sabotaj

İspanya'da, kimliği belirsiz bir saldırganın girdiği şarap üretim yerindeki tankların musluklarını açarak değeri 2,5 milyon euro olan 60 bin litre şarabı boşalttı. 

Süfyan Kızılarslan / Ajans Bizim / İspanya

İspanya'da, kimliği belirsiz bir saldırganın girdiği şarap üretim yerindeki tankların musluklarını açarak 60 bin litre şarapı boşalttı. 

Cepa 21 şaraphanesinin bir yetkilisi BBC'ye yaptığı açıklamada dökülen şarabın şaraphanenin en pahalı iki çeşidi olan Horcajo ve Malabrigo'dan geldiğini söyledi.

Yetkili, olayın Pazar günü yerel saatle 03:30'da gerçekleştiğini ve saldırganın şaraphanenin arazisine aşina olduğunu söyledi.

Polis piyasa değerinin 2,5 milyon Avro'dan fazla olduğu belirtilen boşa akıtılan şarapla ilgili  soruşturmayı sürdürüyor. 

Güvenlik kameraları kayıtlarında kapüşonlu bir kişinin tanklar arasında hareket ettiği ve tankları hızla açarak içindekilerin yere dökülmesine neden olduğu görülüyor.

Cepa 21 yetkilisi, güvenlik mekanizması içeren tankları önceden bilgi sahibi olmadan açmanın "çok zor" olduğunu ifade etti. Bu nedenle, saldırganın "bu tankları açmaya alışkın ve bu tür makinelere aşina olduğunun" varsayılabileceğini kaydetti. 

Yetkili, "Bu kişi karanlık olmasına ve ışık olmamasına rağmen [şaraphane arazisinde] çok rahat hareket ediyordu. Bu kişi araziyi iyi bilen biri olmalı" diye konuştu. 

Şaraphane yetkilisi, saldırganın kimliği hakkında spekülasyon yapmak için çok erken olduğunu ve bu aşamada mevcut ya da eski çalışanlardan şüphelenmek için bir neden olmadığını söyledi.

Saldırgan beş tankı açtı, ancak bunlardan sadece üçü şarapla doluydu.

Cepa 21, İspanya'nın kuzeybatısında küçük bir köy olan Castrillo de Duero'da bulunuyor.

Horcajo şarabının şişesi Avrupa'da 90-100 Avro arasında değişirken, Malabrigo ise yaklaşık 40 Avro

21 Şub 2024 - 10:49 - Gündem