Apple, AB'den 500 Milyon Avro Cezayla Karşı Karşıya

Avrupa Birliği, Apple'a ilk rekabet cezasını kesmeye ve komisyonun rekabeti engellediğine inandığı App Store kurallarını yasaklamaya çok yakın.

Süfyan Kızılarslan / Ajans Bizim
Belçika / Brüksel

Avrupa Birliği, Apple'a ilk rekabet cezasını kesmeye ve komisyonun rekabeti engellediğine inandığı App Store kurallarını yasaklamaya çok yakın.

Financial Times'ın adını açıklamadığı kaynaklara dayandırdığı haberine göre, yaklaşık 500 milyon Avro tutarındaki cezanın önümüzdeki ay açıklanması bekleniyor. Apple, yıllık küresel satışlarının yüzde 10'u kadar para cezasına çarptırılabilirdi.

Soruşturma, 2019 yılında İsveçli Spotify Technology'nin, Apple'ın "App Store'un işleyişi üzerindeki baskısı" ile ilgili maliyetleri karşılamak için aylık abonelik fiyatını arttırmak zorunda kaldığını iddia eden bir şikayeti üzerine başlatıldı. 

Avrupa Komisyonu, Şubat 2023'te resmi bir suç duyurusunda Apple'ın yönlendirme karşıtı (anti-steering) kurallarına odaklandı ve koşulların gereksiz olduğunu ve müşterilerin daha yüksek fiyatlarla karşı karşıya kalması anlamına geldiğini söyledi.

2022 yılının başlarında Apple, Spotify ve diğer müzik hizmetlerinin uygulama kullanıcılarını abonelik için web'e yönlendirmesine izin vermeye başladı. Bu sayede Apple'ın yüzde 30'a varan gelir kesintisi bypass ediliyor ve tüketicilere daha fazla fiyatlandırma ve abonelik seçeneği sunuluyor. Ancak Spotify, Haziran ayında kısıtlamaların hala devam ettiğini ve değişikliklerin "sadece göstermelik" olduğunu söyleyerek Apple'ın çabalarına karşılık verdi.

Komisyon, geçmişteki ihlalleri nedeniyle firmalara saldırmanın yanı sıra teknoloji firmalarının rekabet ihlallerini daha kök salmadan önlemek için kapsamlı yeni kurallar da getirdi. 

Dijital Piyasalar Yasası (DMA), Mart 2024'te tam olarak yürürlüğe girecek ve bir dizi yapılması ve yapılmaması gerekenleri ortaya koyacak. DMA kapsamında, en güçlü firmaların kendi hizmetlerini rakiplerininkine tercih etmeleri yasadışı olacak. Hem Avrupa Komisyonu hem de Apple FT raporu hakkında yorum yapmayı reddetti. 

Apple geçtiğimiz hafta iMessage ve Microsoft'un Bing arama motoru için AB'nin yeni teknoloji kurallarından muafiyet kazanarak, şirketlerin rekabet düzenleyicilerini hizmetlerinin işletmelerin son kullanıcılara ulaşması için bir ağ geçidi olmadığına ikna etmelerinin ardından daha iyi bir haber almıştı.

DMA, Microsoft, Apple, Alphabet's Google, Amazon, Meta Platforms ve ByteDance'ın platformlarında üçüncü taraf uygulamalara veya uygulama mağazalarına izin vermelerini ve insanların rakiplerine geçmesini kolaylaştırmalarını gerektiriyor. Şirketlerin kendi hizmetlerini rakiplerine tercih etmeleri de yasaklanıyor.

19 Şub 2024 - 09:51 - Ekonomi