İliç'e Seyahat Yasağı

Ekoloji Birliği siyanürle yıkanmış toprakların kaymasının yaşandığı Elazığ İliç'deki çevre felaketini görmeye giden çevrecilerin yolda engellediğini duyurdu. Sivas Valiliğinin kararıyla bölgeye sokulmayan Çevreciler, yaptığı açıklamada,"Gerçeklerin görülmesinin ve kayıt altına alınmasının engellenmesi ve yöre halkı ve çalışanlarla dayanışmanın engellenmesi yaşanan çevre felaketinin örtbas edilmesidir" dedi.

13 Şubat’ta Erzincan İliç’te, Çöpler Kompleks Altın Madeni’ndeki siyanür ve ağır metaller içeren yığın liçi alanında kayma meydana geldi, milyonlarca ton kontamine çamur Sabırlı Deresi yatağı ve eski maden ocağı alanına aktı. Ne yazık ki dokuz maden çalışanı, kayan çamurun altında kaldı!

İliç'e Seyahat Yasağı


Yüreğimiz İliç’te toprak altında kalanlarla beraber.

İşlenen ekokırım suçunu yerinde görmek, bilgilenmek ve tepkilerimizi dile getirmek ekoloji hareketlerin görevi ve en temel hakkıdır. Bu amaçla 17 Şubat cumartesi günü İstanbul’dan yola çıkan ekoloji aktivistleri ve basın temsilcileri, yol boyunca sayısız GBT işlemine tabi tutulmuş ve sabaha karşı da Sivas İli sınırlarında durdurularak şehrin il sınırlarına girmeleri engellenmiştir. Gerekçe olarak da Erzincan ve ilçelerine girişin Sivas Valiliği tarafından yasaklandığı belirtilmiştir. Kolluk nezaretinde Reşadiye’de bir dinlenme tesisine girmeye zorlanan arkadaşlarımızın en temel hakkı olan seyahat etme özgürlüğü ellerinden alınmıştır. Reşadiye’de basın açıklamasını okuyan arkadaşlarımız daha sonra İstanbul’a doğru geri dönüşe başlamıştır. Basın temsilcisi arkadaşlarımız da kendi olanakları basın kartı ile İliç’e doğru yola çıkmışlardır.

Bu arada İliç’e gitmek üzere özel araçlarla Dersim’den yola çıkan Malatya Çevre Platformu’ndan arkadaşlarımız da çeşitli engellerle karşılaşmış, İliç’e girmeyi başaran arkadaşlarımız daha sonra ablukaya alınmış arkasından da İliç dışına çıkartılmıştır. Arkadaşlarımız, DEM Parti Milletvekil Ayten Kordu ile birlikte bir basın açıklaması gerçekleştirebilmişlerdir.

İliç’e girişlerin yasaklanmasının amacı, olayların örtbas edilmesi, gerçeklerin görülmesinin ve kayıt altına alınmasının engellenmesi ve yöre halkı ve çalışanlarla dayanışmanın engellenmesidir. Bağımsız medyanın ulaşabildiği kısıtlı sayıda bilgi ve görüntünün dışında bilgiye ulaşmamız engellenmektedir. Ortada bir suç ve bir ekokırım yok ise ne saklanmak istenmektedir?

İliç, Anagold Madencilik şirketi, işbirlikçisi kamu kurumları, yerel otoriteler ve siyasiler tarafından bir cehenneme çevrildiği gibi şimdi de hapishaneye çevrilmiştir.

İlç Altın Madeninin çevre lisans ve izninin iptal edilmesi yetmez, maden acilen kapatılmalı, tüm işletme izinler ve ruhsatları iptal edilmeli ve tüm sorumlular yargılanmalıdır.

Ekoloji hareketleri heyetinin keyfi uygulamalarla seyahat hakkının gasp edilmesini kabul etmiyor, iktidarın bu tutum ve politikaları kınıyoruz.

Ekokırım suç mahaline gidişimiz engellenemez. Dayanışma ile.

EKOLOJİ BİRLİĞİ

18 Şub 2024 - 18:35 Sivas- Çevre