CHP'nin İstanbul Adayları Tanıtıldı

CHP'de, İstanbul'un 39 ilçesinde seçime girecek belediye başkan adayları kamuoyuna tanıtıldı. 

Süfyan Kızılarslan / Ajans Bizim / Türkiye

CHP'de, İstanbul'un 39 ilçesinde seçime girecek belediye başkan adayları kamuoyuna tanıtıldı. 

Tanıtım toplantısında CHP İstanbul İl Başkanı Özgür Çelik ile İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu konuştu. 

İstanbul'da çok hassas bir aday belirleme süreci yaşandığını anlatan belirten Çelik, “Montaj videolarla, sahte broşürlerle toplumu yine kutuplaştırmaya çalışacaklar. Ancak biz, nezaketten asla taviz vermeyeceğiz. Doğru yoldan asla ayrılmayacağız. Ve sizlerle birlikte, 31 Mart'ta İstanbul'u yeniden kazanacağız. İstanbul'un 39 ilçesinde güçlü bir iddia koyacağız. İstanbul'un 39 ilçesinde çok önemli başarılar elde edeceğiz. Çok çalışacağız. İstanbul'da 31 bin sandığı, 100 bin kişiyle koruyacağız” dedi. 

Çelik, ilçelerde dört kadın aday bulunduğunu ifade ederek, "mutlaka kazanacağız" diye konuştu. 

"Kırılan gönüller tamir edilir"

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ise adayların tek tek, ilçe ilçe araştırarak demokratik yöntemle belirlendiğini söyledi.  İmamoğlu, "Üç gün sonra yaralar sarılır, gönüller hoş tutulur, insanlar birbirini arar, kırılan gönüller tamir edilir ve yola çıkılır. İstanbul'da daha büyük meselemiz var. İstanbul seçimi A kişisi, B kişisi seçimi değil" dedi.  

Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyelerinin güçlerini birleştirip, halk yararına işler yapması için aynı partiden olmaları gerekmediğini anlatan İmamoğlu, beş yıldır "hiçbir parti ayrımı yapmadan" bunu gösterdiklerini söyledi. 

İmamoğlu şöyle konuştu:

"Bu şehri daha adil, daha yeşil ve daha yaratıcı şehir yapma hedefimizde epey yol aldık. Bu şehirde haysiyetli bir hayat sürdürebilmek için, durmadan çalışan insanlarımıza sahipsiz olmadıklarını gösterdik. Ve biz, bu aziz şehirde sessizlerin ve kimsesizlerin sesi ve temsilcisi olduk. Çünkü bizde Cumhuriyet terbiyesi var. Çünkü bizde Cumhuriyet Halk Partisi terbiyesi var. Oysa bizden önce İstanbul'da güç, bir avuç insanın elindeydi. Onlar bu gücü sonuna kadar istismar ettiler."

"Milletin parası millet için harcanıyor"

İmamoğlu, "bir avuç insan değil, 16 milyon İstanbullunun çıkarlarını" ifade ederek, "İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nde paranın yolu artık belli. Dümdüz, dosdoğru bir çizgi halinde milletten geliyor, doğrudan millete gidiyor. Milletin parası, millet için harcanıyor” dedi. 

Görev süresince çeşitli engellemelerle uğraşmak zorunda kaldıklarını anlatan İmamoğlu, şunları kaydetti:

"Bazı kişi veya partiler, ikbal ve beka sorunu olarak görebilirler. Onlar, İstanbul seçimlerini başka mecralara çekmeye çalışabilirler. Fakat İstanbulluların gündemi belli: İstanbullular daha fazla metro, daha fazla yeşil alan, daha fazla sosyal destek, daha fazla kreş, daha fazla kent lokantası, daha fazla kütüphane, daha fazla spor tesisi istiyor. Bütün bunları da ancak bizim başarabileceğimizi biliyor ve görüyor. İstanbullular, depreme hazırlıkta sergilediğimiz aktif ve ciddi politikalar hızlanarak artsın diye istiyorlar. Kentsel dönüşümde ortaya koyduğumuz, ucuz ve güvenli model yaygınlaşsın istiyorlar. İstanbullular, o eski israf ve ihanet devrine asla geri dönülsün istemiyorlar.”

Adaylar 

Daha sonra adaylar tek tek aileleriyle tanıtıldı. CHP'nin İstanbul'un ilçelerindeki adayları şöyle:

Adalar - Ali Ercan Akpolat
Arnavutköy - Tekin Aras
Ataşehir - Onursal Adigüzel
Avcılar - Utku Caner Çaykara
Bağcılar - Cem Kılıç
Bahçelievler - Emine Gülizar Emecen
Bakırköy - Ayşegül Özdemir Ovalıoğlu
Başakşehir - Mesut Öksüz
Bayrampaşa - Hasan Mutlu
Beşiktaş - Rıza Akpolat
Beylikdüzü - Mehmet Murat Çalık
Beykoz - Alaattin Köseler
Beyoğlu - İnan Güney
Büyükçekmece - Hasan Akgün
Çatalca - Erhan Güzel
Çekmeköy - Orhan Çerezli
Esenler - Hasan Dalkıran
Esenyurt - Ali Gökmen
Eyüpsultan - Mithat Bülent Özmen
Fatih - Mahir Polat
Gaziosmanpaşa - Hakan Bahçetepe
Güngören - Temel Akkoç
Kadıköy - Mesut Kösedağı
Kağıthane - Tonguç Çoban
Kartal - Gökhan Yüksel
Küçükçekmece - Kemal Çebi
Maltepe - Esin Köymen
Pendik - Süleyman Tarık Balyalı
Sancaktepe - Alper Yeğin
Sarıyer - Mustafa Oktay Aksu
Silivri - Bora Balcıoğlu
Sultanbeyli - Ayhan Koç
Sultangazi - Ferhat Epözdemir
Şile - Özgür Kabadayı
Şişli - Resul Emrah Şahan
Tuzla - Eren Ali Bingöl
Ümraniye - Aykut Erdoğdu
Üsküdar - Sinem Dedetaş
Zeytinburnu - Onur Soytürk

14 Şub 2024 - 03:30 - Siyaset