Metabolik Sendrom: Çağımızın Ölümcül Dörtlüsü

Metabolik sendrom sadece dünyada değil ülkemizde de çok sık karşılaştığımız bir sağlık problemi olmaya başladı. Hareketsiz yaşam, sağlıksız ve düzensiz beslenme, stresli yaşam Metabolik Sendromun en çok karşılaşıldığı hasta grubunu oluşturuyor.

Metabolik Sendrom: Çağımızın Ölümcül Dörtlüsü

Metabolik sendrom yani ölümcül dörtlü; kalp ve damar hastalıklarının, risk faktörlerinin varlığını ifade eder. Metabolik sendrom dediğimiz durum; diyabet, kalp hastalığı, felç gelişme riskini büyük ölçüde artırır. 

Metabolik sendrom sadece dünyada değil ülkemizde de çok sık karşılaştığımız bir sağlık problemi olmaya başladı. Hareketsiz yaşam, sağlıksız ve düzensiz beslenme, stresli yaşam Metabolik Sendromun en çok karşılaşıldığı hasta grubunu oluşturuyor.

Türkiye’de Hastalığın Sıklığı Ne Durumda?

Türkiye Metabolik Sendrom Araştırma Grubu’nun (METSAR) verilerine göre Türkiye’de 20 yaş üstü nüfusunu yaklaşık 1/3’ü yaklaşık 20 milyonu etkileyen sendromludur. Bu sonuç önlem almamız gerektiğinin en büyük göstergesidir.

Nedir Ölümcül Dörtlü?

Metabolik sendromun altında yatan muhtemelen sorun, insülin direnci ve buna bağlı vücutta sürekli olarak yüksek seyreden insülin seviyeleridir. Metabolik sendrom, tip 2 diyabetin (prediyabet) öncüsü olarak kabul edilir.

Metabolik sendrom tanısı aşağıdaki beş bileşenden en az üçünün mevcut olması durumunda konur:

Karın Yağ Dokusu Artışı (erkeklerde bel çevresi> 102 cm, kadınlarda> 88 cm)

Yüksek Açlık Trigliseriti: (≥ 150 mg / dL)

Düşük HDL Seviyesi (Kadınlar: <50 mg/dL, erkekler: <40 mg/dL)

Yüksek Tansiyon (≥130/85 mmHg)

Yüksek Açlık Kan Şekeri (100- 125 mg/DL arası şeker hastası adayı, 126 mg/dL'nin üzeri ise şeker hastası tanısını gösterir.)

Risk faktörleri:

Metabolik sendroma sebep olan temel bulgular;

Stres

Zihinsel bozukluklar, örneğin şizofreni

Fiziksel hareketsizlik

Artan miktarda vücut yağı

Obstrüktif uyku apnesi sendromu

Kronik böbrek hastalığı

Polikistik over sendromu (kadınlar için)

Alkolden bağımsız karaciğer yağlanması

Alkol, sigara

Tedavi

Tedavi sırasında öncelliğimiz yüksek insülin seviyeleri, kan yağları ve kolesterolün azaltılmasıdır. İlaç tedavisi yanında yaşam tarzı değişiklikleri metabolik sendromda önemli iyileşmeler de sağlar. Düzenli fiziksel aktivite, kilo kaybı ve beslenmede yapılan değişiklikler hastalığı önleme ve tedavide oldukça önemlidir. Bu önlemler hem insülin dengesini hem de kolesterol seviyelerini etkileyerek tedaviyi kolaylaştırır. Ayrıca nikotin ve alkol gibi risk faktörlerinden de kaçınılmalıdır. Hipertansiyon ilaçla kontrol altına alınmalıdır.

Obezite varlığında yaşam tarzı değişiklikleri ve ilaçlar yardımcı olmazsa bariyatrik (kilo verme) ameliyatı düşünülebilir.

Metabolik sendromlu kişilerde ayrıca aterosklerotik (damar tıkanıklığı) damar hastalıklarına yakalanma riski de yüksektir. Ayrıca metabolik sendrom, yağlı karaciğer hastalığı ve safra kesesi taşı insidansının daha yüksek olmasıyla ilişkilidir.

Metabolik sendrom başka hastalıklar ile ilişkili olan ciddi bir hastalıktır. Hem ilaç tedavisi hem de diyet tedavisi ile oluşabilecek risklerin önüne geçilebilir. Buradaki temel amaç bu sendromdan dolayı oluşabilecek kalp ve damar hastalıkları (kalp krizi ve beyin felci(inme) gibi kişiyi ve çevresini en olumsuz etkileyen bu hastalığı multidisipliner yani dahiliye, kardiyoloji ve diyetisyen üçlüsüyle önlemek.

Dr Bayram Çivilibal Kardiyoloji ve Dahiliye Muayenehanesi

Adres: Şehitler Bulvarı No:37/A Bostanlı/Karşıyaka/İzmir

Mail: [email protected]

Tel: 0530 278 00 84

14 Şub 2024 - 02:07 İzmir/ Karşiyaka- Sağlık