MHP'nin AYM'nin Kapatılma İsteği ve Demokratik Haklar Üzerine

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin 55. kuruluş yıl dönümü etkinliğinde önemli açıklamalarda bulundu ve Anayasa Mahkemesi'ni (AYM) hedef aldı. Kapatılması istenen AYM'nin üyelerinin tamamının AKP–MHP koalisyonu tarafından belirlenip, Erdoğan tarafından atanmış olacağını hatırlatan Gazeteci Yazar Mehmet Yılmaz, “Bizdendir” denilerek seçilmiş üyelerin bile günün birinde hukukçu olduklarını hatırlamalarından endişeleniyor olmalılar." dedi.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin 55. kuruluş yıl dönümü etkinliğinde önemli açıklamalarda bulundu ve Anayasa Mahkemesi'ni (AYM) hedef aldı. Bahçeli, etkinlikte yaptığı konuşmada, AYM Başkanı Zühtü Arslan'ın "AYM'nin verdiği karara, görüş ve yorum farklılıklarının bulunduğu gerekçesiyle uyulmamasının hiçbir anayasal ve yasal zemini, temeli yoktur. Elbette AYM'nin kararlarını ve yorumlarını beğenmeyebilir, katılmayabiliriz ama uygulanması bir anayasal zorunluluktur" sözlerine eleştirerek, AYM'nin kararlarını milli güvenlik sorunu olarak nitelendirdi ve ya kapatılması ya da yeniden yapılandırılması gerektiğini savundu.

Bahçeli, özellikle Çağlayan Adliyesi'nde gerçekleşen terör saldırısında öldürülen terörist için AYM'nin verdiği hak ihlali kararını eleştirdi. Bu kararın, Türk milletinin ve Türkiye Cumhuriyeti'nin egemenlik ve tarihsel haklarına zarar verdiğini belirtti ve AYM'yi adalet ve hukuk ilkelerine savaş açmakla suçladı.

ANAYASA MAHKEMİSİ ÜYELERİNİN DURUMU

Anayasa mahkemesi üyelerinin bu yıl tamamlanmadan AKP–MHP koalisyonu tarafından belirlenip, Erdoğan tarafından atanmış bir Anayasa Mahkemesi olacağını belirten Gazeteci Yazar Mehmet Yakup Yılmaz MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin, Anayasa Mahkemesi’nin kapatılmasını isteğine vurgu yapıp, T24'te “Demokrasi Tramvayı” garaja çekilecek! başlıklı bir yazı kaleme aldı.
Yılmaz, AYM'nin bireysel başvurularla ilgili yetkilerin sınırlandırılması talebinin altında demokratik hakların kullanımını kısıtlama endişesinin olduğunu vurguladı. Bu durum, Türkiye'deki yargı sistemi ve demokratik haklar üzerine ciddi tartışmalara neden oluyor.

YARGI SİSTEMİNİN GELECEĞİ

Tüm bu gelişmeler, Türkiye'de siyasi ve hukuki arenada önemli bir dönüşümün işaretlerini veriyor. Bahçeli'nin ve Yılmaz'ın açıklamaları, AYM'nin rolü ve Türkiye'deki yargı sisteminin geleceği konusunda derinlemesine bir tartışma başlatıyor. Bu süreçte, demokratik hakların korunması ve yargı bağımsızlığının sağlanması gibi temel prensiplerin ne şekilde güvence altına alınacağı da önemli bir soru olarak karşımıza çıkıyor.

MEHMET YAKUP YILMAZ YAZISINDA AYM KARARLARI İZİN BAKIN NELER DEDİ?

"AYM’ye bireysel başvuru hakkının getirildiği 23 Eylül 2012 tarihinden 31 Aralık 2023 tarihine kadar geçen süre içinde Anayasa Mahkemesi’ne 579 bin 754 bireysel başvuru yapıldı.

Bunun yarıya yakını, 217 bini, son iki yıl içinde yapılmış. Niye acaba? Türkler son bireysel başvuru hakkının farkına son iki yılda fark edip, delirdiler mi? Yoksa son iki yılda partizanlaşmış yargı, hızla demokrasiden uzaklaşan otokratik idare mi buna yol açtı?

12 yılda bireysel başvuruların yaklaşık üçte biri “makul sürede yargılanma hakkı”  ile ilgili.

İddianamesi bile yazılmadan senelerce hapiste tutulan insanların elindeki bir umut alınmak isteniyor belli ki.

AYM’nin verdiği ihlal kararlarında ikinci sırada “adil yargılanma hakkı” var.

Bunu mülkiyet hakkı, ifade özgürlüğü, toplantı ve gösteri hakkı, özel hayatın korunması, kötü muamele yasağı gibi ihlaller takip ediyor.

Belli ki Erdoğan rejiminin sorunu esasen vatandaşlarının temel haklarını kullanmak istemeleri.

Beğenmediği fikirlerin açıklanmasını istemiyor, vatandaşların protesto haklarını kullanmasından rahatsız, herkesin özel hayatına burnunu sokmaya eğilimli, insanlara işkence ve kötü muamele yapılmasını normal buluyor, işkencecileri korumak istiyor.

Anayasa Mahkemesi’nin bireysel başvurular ile ilgili yetkilerinin sınırlandırılması isteğinin arkasında bu var.https://t24.com.tr/yazarlar/mehmet-y-yilmaz/demokrasi-tramvayi-garaja-cekilecek,43508"

13 Şub 2024 - 13:02 - Siyaset