Ordu'da Yerel Halk Zafer Kazandı. Mahkeme, "Telafisi Mümkün Olmayan Zararlara Neden Olur" Dedi

Ordu'da Bentonit Madeni Davasında ÇED Kararı İptal Edildi. Ordu Çevre Derneği ve Yeni Sayaca halkı, bentonit madeni için verilen "ÇED Gerekli Değildir" kararına karşı dava açmış ve yapılan bilirkişi incelemesi sonucunda maden işletmesi aleyhine bir rapor hazırlanmıştı. Mahkeme, "telafisi mümkün olmayan zararlara neden olacağı" gerekçesiyle yürütmeyi durdurma kararı verdi.

Ordu'da Yerel Halk Zafer Kazandı. Mahkeme, "Telafisi Mümkün Olmayan Zararlara Neden Olur" Dedi
Haber albümü için resme tıklayın

Ordu’nun Ulubey ilçesinde bulunan Yeni Sayaca ve Çatallı Mahalleri'ni kapsayan bentonit madeni projesi için açılan Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) davasında Ordu İdare Mahkemesi, projenin uygulanmasını durdurma kararı aldı.

Ordu'da Yerel Halk Zafer Kazandı. Mahkeme,

ZARARLAR TELAFİ EDİLEMEZ

Ordu Çevre Derneği ve Yeni Sayaca halkı, bentonit madeni için verilen "ÇED Gerekli Değildir" kararına karşı dava açmış ve yapılan bilirkişi incelemesi sonucunda maden işletmesi aleyhine bir rapor hazırlanmıştı. Mahkeme, "telafisi mümkün olmayan zararlara neden olacağı" gerekçesiyle yürütmeyi durdurma kararı verdi.

Ordu'da Yerel Halk Zafer Kazandı. Mahkeme,

Yöre halkı ve çevre savunucuları, maden projesine karşı uzun süredir mücadele ediyor ve Ordu Çevre Derneği öncülüğünde çeşitli eylemler düzenliyordu. Bu mücadele kapsamında Sayaca Çevre Platformu da kurularak dayanışma sağlanmıştı.

DOĞAL KAYNAKLAR KORUNSUN

Ordu Çevre Derneği Yönetim Kurulu tarafından yapılan açıklamada, mahkemenin aldığı kararın, halkın taleplerini ve bilirkişi raporunu dikkate aldığını belirterek, ormanlar, tarım arazileri ve su kaynaklarının korunması gerektiğine vurgu yapıldı.

Ordu'da Yerel Halk Zafer Kazandı. Mahkeme,

TOPRAKLARIMIZA SAHİP ÇIKACAĞIZ

Sayaca Çevre Platformu Sözcüsü Resul Ses ise köylerinin birlik içinde olduğunu ve toprağa sahip çıkmaya kararlı olduklarını belirtti. Şirketlerin kar hırsıyla köylerini talan ettirmeyeceklerini vurguladı.

Ordu'da çevre ve toplum sağlığını korumak adına verilen bu karar, yerel halkın çabalarının ve hukuki sürecin sonucunda elde edilmiş önemli bir başarı olarak değerlendiriliyor.

11 Şub 2024 - 11:12 Ordu/ Ulubey- Çevre