Rusya Para Transferi Sorununa 'Dijital' Çözüm Peşinde

Abdurrahman Antakyalı / Ajans Bizim / Rusya Rusya Devlet Duması uluslararası ödemelerde "dijital finansal aktiflerin" kullanılabilmesine imkan tanıya...

Abdurrahman Antakyalı / Ajans Bizim / Rusya


Rusya Devlet Duması uluslararası ödemelerde "dijital finansal aktiflerin" kullanılabilmesine imkan tanıyan yeni bir yasa tasarısını görüşmeye hazırlanıyor. İlgili açıklama İzvestiya gazetesine konuşan Finansal Piyasalar Komitesi Başkanı Anatoli Aksakov'dan geldi.

Gazete Çinli ve Türk bankaların Rusya ile iş yapmayı reddetmesinden sonra, uluslararası ödemeler için bir yöntem arandığını yazıyor. Habere göre kısaca TsFA olarak bilinen dijital finansal aktifler, SWIFT'in yanı sıra Rusya'nın geliştirdiği SPFS sistemine alternatif olacak.

Türk bankalarından sonra önceki gün de Çinli Zhejiang Chouzhou Commercial Bank, müşterilerine Rusya ile işlemleri durdurduğunu açıklamıştı.

Rusya'nın Çin'le iş yapmasını hiçbir yaptırımın durdurmayacağını belirten Anatoli Aksakov "İt ürür, kervan yürür" ifadesini kullandı.

Aksakov TsFA tabir edilen dijital finansal aktiflerin tahıl ya da altına endekslenebileceğini söyledi.

İzvestiya kripto paradan farklı olan dijital finansal aktiflerin blockchain ve akıllı sözleşme gibi modern teknolojilere dayandığını yazıyor. TsFA tanımı Rus yasalarına 2020'de girmişti. (TürkRus)

10 Şub 2024 - 18:50 - Ekonomi