Kanada, Yabancılara Konut Satışı Yasağını 2027'ye Kadar Uzattı

Ceyhun Ergüven / Ajans Bizim / Kanada / Ottawa Kanada Maliye Bakanı Chrystia Freeland, yabancı şirketlerin ve Kanada vatandaşı olmayan ya da daimî otu...

Ceyhun Ergüven / Ajans Bizim / Kanada / Ottawa

Kanada Maliye Bakanı Chrystia Freeland, yabancı şirketlerin ve Kanada vatandaşı olmayan ya da daimî oturmayan kişilerin Kanada'da konut edinmesine yönelik yasağı 2027 yılına kadar uzatma kararı aldı.

Freeland, hükümetinin konutları daha uygun fiyatlı hale getirmek için elindeki tüm araçları kullanmayı planladığını belirterek, "Konutların Kanadalı aileler için bir yuva olmasını ve spekülatif bir finansal varlık haline gelmemesini sağlayacağız" dedi.

The Globe and Mail gazetesi, bu kararın, "Ülke dışından Kanada'ya yönelik konut talebini sınırlandırarak konut krizini engellemeye yönelik bir başka girişim olduğun" yazdı.

Uzmanlar, yabancıların ev satın almasına getirilen yasağın etkinliğini sorguluyor. Kanada Konut ve Yenileme Derneği Direktörü Ray Sullivan, bunun, maliyetleri artıran arz sorununu çözmek için hiçbir işe yaramadığı söylüyor.

Gayrimenkul şirketi RE/MAX Kanada’nın Başkanı Christopher Alexander, yabancı alıcıların ülkedeki tüm emlâk işlemlerinin sadece yüzde 4'ünü oluşturduğunu ve bunun da konut satın alınabilirliği üzerindeki etkilerini önemsiz kıldığını söylüyor. 

Toronto Star gazetesi, yasağın yeni konutların inşasını etkileyeceği endişesiyle Mart 2023'te değiştirildiğini, dolayısıyla "satın alma yasağının belirli coğrafî alanlarla sınırlı olduğunu ve kimin mülk satın alabileceğine ilişkin çeşitli istisnalar bulunduğunu" belirtiyor.

10 Şub 2024 - 02:50 - Gündem