Göz Ameliyatlarında Akıllı Lens'in Kullanılamadığı Durumlar da Var

Göz hekimi Op. Dr. Sedat Selim, trifokal göz içi lenslerinin hem katarakt, hem de görme kusurlarının tedavisinde tek operasyonla başarılı sonuçlar verdiğini söyledi. Op. Dr. Selim her hastaya akıllı lensin uygulanamadığını da belirtip bu durumları tek tek sıraladı.

Göz Hekimi Op. Dr. Sedat Selim halk arasında 'Akıllı Lens' olarak bilinen trifokal göz içi lenslerinin uzak, orta ve yakın mesafede büyük görüş kolaylığı sağladığını belirtti. Selim, özellikle 40 yaşın üzerindeki kataraktı olan veya miyop, astigmat, hipermetrop gibi görme kusurları bulunan hastalarda refraktif lens değişiminin uygulanabildiğini dile getirdi.

BAŞARILI SONUÇLAR VERİYOR

Operasyon hakkında açıklamalarda bulunan Op. Dr. Sedat Selim, şunları söyledi: “Göz numaralarından kurtulmak isteyenler için mercek değişim ameliyatı (refraktif lens değişimi) ve katarakt ameliyatlarında uygulanan trifokal lenslerde ameliyat yaklaşık 10 dakika sürüyor. Hasta aynı gün normal yaşantısına dönebiliyor. Refraktif lens cerrahisi uzman hekim gözetiminde uygulandığında başarılı sonuçlar veriyor. Hastanın gözlüksüz bir yaşama başlamasını sağlıyor. Her bireyin göz yapısı farklı olduğu için trifokal lens kullanmaya uygun olmayabilir. Eğer kişide glokom, göz tembelliği diyabetik retinopati ve şaşılık gibi rahatsızlıklar varsa trifokal lens kullanılması uygun değildir”

08 Şub 2024 - 20:58 İzmir- Sağlık