Gazze'de Silahlar Sussun Önerisi

Süfyan Kızılarslan / Ajans Bizim / Filistin / Gazze Hamas, Gazze'de dört buçuk ay boyunca silahların susmasını, bu süre zarfında tüm rehinelerin serbe...

Süfyan Kızılarslan / Ajans Bizim / Filistin / Gazze

Hamas, Gazze'de dört buçuk ay boyunca silahların susmasını, bu süre zarfında tüm rehinelerin serbest bırakılmasını, İsrail'in Gazze Şeridi'nden askerlerini çekmesini ve savaşın sona erdirilmesi konusunda bir anlaşmaya varılmasını öngören bir ateşkes planı önerdi.

Hamas'ın karşı önerisi üç aşamalı bir ateşkes öngörüyor: Kalan İsrailli rehineler, en az 500'ü müebbet hapis cezasına çarptırılmış yüzlerce Filistinli mahkumla takas edilecek; Gazze'nin yeniden inşası başlayacak, İsrail güçleri tamamen geri çekilecek ve cesetler ve kalıntılar değiş tokuş edilecek

Geçen hafta Katarlı ve Mısırlı arabulucular tarafından gönderilen teklife bir yanıt niteliğindeki Hamas önerisi, çatışmaların uzun süreli olarak durdurulması için şimdiye kadar yapılan en büyük diplomatik girişimin ortasında geldi ve Gazze Şeridi'nde umut ve rahatlamayla karşılandı.

Hamas yok edilene kadar askerlerini Gazze'den çekmeyeceğini açıklayan İsrail'den ise hemen bir yanıt gelmedi.

Taslak belgeye göre Hamas'ın karşı önerisi her biri 45 gün sürecek üç aşamalı bir ateşkes öngörüyor. Buna göre, Hamas'ın 7 Ekim'de ele geçirdikleri İsrailli rehineleri Filistinli esirlerle takas edecek. Gazze'nin yeniden inşası başlayacak, İsrail güçleri tamamen çekilecek, cesetler ve kalıntılar takas edilecek.

Uluslararası basına yansıyan haberlere göre, Hamas tarafından sunulan bir ekte, 1,500 mahkumun serbest bırakılması için "umut" ifade ediliyor ve bunların üçte birinin ömür boyu hapis cezasına çarptırılmış "ağır" mahkumlar olması isteniyor.

Müzakerelere yakın bir kaynak Hamas'ın karşı önerisinin başlangıçta kalıcı bir ateşkes garantisi gerektirmediğini, ancak son rehineler serbest bırakılmadan önce ateşkes sırasında savaşın sona erdirilmesi konusunda anlaşmaya varılması gerektiğini söyledi.

Belgeye göre, ilk 45 günlük aşamada, İsrail hapishanelerindeki Filistinli kadın ve çocukların serbest bırakılması karşılığında tüm İsrailli kadın rehineler, 19 yaşın altındaki erkekler, yaşlılar ve hastalar serbest bırakılacaktı. İsrail ayrıca ilk aşamada askerlerini nüfusun yoğun olduğu bölgelerden çekecek. 

İkinci aşamanın uygulanmasına, taraflar "karşılıklı askeri operasyonları sona erdirmek ve tam bir sükûnete dönmek için gereken şartlar üzerinde dolaylı görüşmeler" sonuçlanıncaya kadar başlanmayacaktı. İkinci aşama, kalan erkek rehinelerin serbest bırakılmasını ve "İsrail güçlerinin Gazze Şeridi'nin tüm bölgelerinin sınırları dışına çekilmesini" içerecektir.

Üçüncü aşamada cesetler ve kalıntılar takas edilecek. Ateşkes aynı zamanda Gazze'de açlık ve temel ihtiyaç maddelerinde ciddi kıtlıkla karşı karşıya olan çaresiz sivillere gıda ve diğer yardımların akışını da arttıracak.

İsrail, Hamas güçlerinin 7 Ekim'de İsrail'in güneyinde 1.200 kişiyi öldürmesi ve 253 kişiyi rehin almasının ardından Gazze'ye askeri saldırı başlattı. Gazze Sağlık Bakanlığı, İsrail'in askeri harekâtında en az 27 bin 585 Filistinlinin öldüğünün teyit edildiğini, binlercesinin de enkaz altında kalmasından korkulduğunu açıkladı.

07 Şub 2024 - 22:17 - 3. Sayfa