112 Ölü Var: Kurban Sayısının Artmasından Korkuluyor

Şili'de son dört gündür şiddetli orman yangınlarıyla kasıp kavrulan Valparaiso'nun merkezi turistik bölgesinde 112 kişinin öldüğü bildirildi.

Ceyhun Ergüven / Ajans Bizim / Şili / Valparaiso

Şili'de son dört gündür şiddetli orman yangınlarıyla kasıp kavrulan Valparaiso'nun merkezi turistik bölgesinde 112 kişinin öldüğü bildirildi.

İçişleri Bakanlığı sözcüsü Manuel Monsalve, bir basın toplantısında, itfaiyecilerin halen kırk civarında aktif yangınla mücadele ettiğini söyledi.

Şili Devlet Başkanı Gabriel Boric, dün erken saatlerde cesetlerin bulunduğu Valparaiso'daki Vina del Mar kasabasının eteklerindeki Quilpué'yi ziyareti sırasında yaptığı açıklamada, kurban sayısının "önemli ölçüde" artabileceğini söyledi. 

Yangınlardan kaçmaya çalışan binlerce bölge sakini, cuma günü arabalarında mahsur kaldı. Tüm mahalleler yanarak yerle bir oldu. Halihazırda sokağa çıkma yasağı uygulanan sahil beldesinin Belediye Başkanına göre yüzlerce kişi kayıp!

Felaketin boyutu ne yazık ki başka bir trajediyi hatırlatıyor: Şili Devlet Başkanı, 27 Şubat 2010 tarihinde Latin Amerika ülkesini vuran ve 500'den fazla kişinin ölümüne neden olan 8,8 büyüklüğündeki depremi ve ardından gelen tsunamiyi kastederek "Bu, 2010 depreminden bu yana gördüğümüz en büyük trajedi" dedi. 

Bu yangınlar, Latin Amerika'nın güneyinde etkili olan şiddetli kuraklık ve El Nino iklim fenomeninin bir sonucudur. Şili'nin orta kesimlerinde sıcaklık geçen hafta çarşamba gününden bu yana 40 dereceye yakın seyrediyor.

06 Şub 2024 - 02:47 - 3. Sayfa