İzmir'de Yeşil Tartışma: Ağaçlar Budandı Mı, Katledildi Mi?

Narlıdere Belediyesi Zeytin ve Mandalina Ağaçlarıyla İlgili Açıklama Yaptı Narlıdere Belediyesi, 2. İnönü Mahallesi'nde bulunan parke taş depolama ala...

Narlıdere Belediyesi Zeytin ve Mandalina Ağaçlarıyla İlgili Açıklama Yaptı

Narlıdere Belediyesi, 2. İnönü Mahallesi'nde bulunan parke taş depolama alanının düzenlenmesi için yapılan çalışmalarla ilgili bazı haberlerin gerçeği yansıtmadığını belirtti. İnternet gazetelerinde yer alan habere göre bölgede iş makinaları ile onlarca zeytin ve mandalina ağacının katledildiği belirtilmiş vatandaşların tepkisi fotoğraflı olarak yayınlanmıştı.

BELEDİYE NE DİYOR:

Belediyenin mevcut depolama alanı, İzmir Büyükşehir Belediyesi ESHOT Genel Müdürlüğü'nün araçlarının kullanımı için gereklidir ve raylı sistemlerin ilçeye ulaşmasıyla bu alanın kullanımı gerekmektedir. Bu nedenle, belediyenin depolama alanını boşaltması zorunludur ve bu amaçla malzemelerin başka bir yere taşınması için çalışmalar başlatılmıştır.

İnönü Mahallesi Altınvadi Caddesi'ndeki alan, imar planlarında Belediye Hizmet Alanı olarak belirlenmiş ve yeşil alan statüsünde değildir. Bu alanın kamu hizmetleri için kullanılması planlanmıştır.
Bugüne kadar yapılan çalışmalar kapsamında hiçbir ağaç kesilmemiştir. Söz konusu alanda düzenleme çalışmaları yapılmış ve ağaçlar budanmıştır. Bazı mandalina ağaçları ise başka bir yere taşınmıştır.

Narlıdere Belediyesi, doğanın korunması konusundaki hassasiyetini yaptığı çalışmalarla kanıtlamıştır. Bölgede çevre ve ağaç katliamı yapıldığına dair iddialar tamamen asılsızdır.

02 Şub 2024 - 16:12 İzmir/ Narlidere- Çevre