Barselona'da Kuraklık Alarmı

İspanya'nın en büyük ikinci şehri olan Barselona ve çevresinde, ülkeyi son üç yıldır etkileyen ve su rezervlerinin tehlikeli düzeylere düşmesine yol açan kuraklık nedeniyle bugün "acil durum" ilan edildi.

Ceyhun Ergüven / Ajans Bizim / İspanya / Barselona

İspanya'nın en büyük ikinci şehri olan Barselona ve çevresinde, ülkeyi son üç yıldır etkileyen ve su rezervlerinin tehlikeli düzeylere düşmesine yol açan kuraklık nedeniyle bugün "acil durum" ilan edildi.

Katalan bölgesel hükümetinin Başkanı Pere Aragones tarafından açıklanan bu karar, özellikle sanayi ve tarım için ciddî kısıtlamalar ve toplam altı milyon nüfus için su tüketiminde yeni sınırlamalar getirecek.

Aragones, "Katalonya son bir asrın en kötü kuraklığını yaşıyor. Yağış kayıtlarını tutmaya başladığımızdan bu yana hiç bu kadar uzun ve yoğun bir dönem yaşamamıştık" dedi ve yağış yetersizliğinin üç yıldır sürdüğünü kaydetti.

Katalan yetkililer, kurak aylarda kullanılmak üzere yağmur suyu depolayan rezervuarların seviyesinin yüzde 16'nın altına düşmesi halinde olağanüstü hal ilan edileceğini duyurarak haftalardır kamuoyunu hazırlıyordu.

Ancak bu seviyeye son günlerde neredeyse ulaşıldı. Sürekli kurak hava hem Fransa hem de İspanya'nın Katalan kıyıları boyunca zaten aşırı olan toprak kuruluğunu daha da kötüleştirdi.

Üç aşamalı acil durumun ilk aşamasına girilmesi, su tüketimini yüzde 80 oranında azaltmak zorunda kalacak olan tarım ve yüzde 25 oranında kısmak zorunda kalacak olan sanayi üzerinde büyük kısıtlamalara neden olacak.

Kısıtlamalardan etkilenen bölgedeki 202 belediyenin sakinleri için maksimum ortalama tüketim limiti biraz düşürüldü ve durumun kötüleşmesi halinde daha da düşürülecek.

Bu önlem, basıncın düşürüleceği birkaç belediye dışında, bölge sakinlerinin musluk sularının kesilmesine yol açmayacak. Bununla birlikte, azami eşiğe uymayan belediyeler için cezalar söz konusu olacak.

Acil durum planı ayrıca, su tasarrufunda bulunan kamu spor tesisleri dışında, basit eklemeler için dahi olsa yüzme havuzlarının doldurulmasını yasaklıyor.

Kamuya açık parklarda ve ağaçların kurumasını önlemek söz konusu olduğu durum haricinde yeşil alanların sulanması da yasaklanıyor. Aynı durum araba yıkama için de geçerli.

İspanya, geçen hafta kış ortasında yaz sıcaklarına tanık olmuş ve Valencia’da hava sıcaklığı 29,5°C, Murcia'da (güneydoğu) 28,5°C ve güney Endülüs'te Malaga yakınlarında 27,8°C olarak ölçülmüştü.

01 Şub 2024 - 18:15 - Çevre