Almanya'da, Zorunlu Askerlik Tartışması

Almanya Savunma Bakanı Boris Pistorius, güvenlik durumu ve ordunun ihtiyaçları göz önünde bulundurulduğunda Almanya'nın zorunlu askerlik hizmeti getirmeyi düşünmesi gerektiğini söyledi.

Ceyhun Ergüven / Ajans Bizim / Almanya / Berlin

Almanya Savunma Bakanı Boris Pistorius, güvenlik durumu ve ordunun ihtiyaçları göz önünde bulundurulduğunda Almanya'nın zorunlu askerlik hizmeti getirmeyi düşünmesi gerektiğini söyledi.

Pistorius, dün Alman Parlamentosunun alt kanadı Bundestag'da bütçe üzerine yapılan bir tartışma sırasında "İşler ciddileştiğinde bu ülkeyi kimin savunması gerektiğini kendimize sormalıyız" dedi.

"Bu tartışmayı görmezden gelemeyiz" diyen Pistorius, askerlik hizmeti konusunda herhangi bir taahhütte bulunmadı ve "Her modelin siyasî bir çoğunluğa ve onu destekleyen bir topluma ihtiyacı vardır" diye konuştu.

Bakan ayrıca, Almanya'nın, üye ülkelerin bütçelerinin en az yüzde 2'sini savunmaya ayırmalarını öngören NATO hedefine on yıllardır ilk kez ulaşmış olmasını da memnuniyetle karşıladı.

72 milyar avroluk rekor bir federal savunma bütçesiyle bu oranın yüzde 2,1 olduğunu söyleyen Pistorius, Rusya'nın yaklaşık iki yıl önce Ukrayna'yı işgaline atıfta bulunarak, "Bu doğru yönde atılmış bir adımdır ve durumun ciddiyetine uygundur" dedi.

Bakan, 2023 yılı sonunda Bundeswehr'i (ordu) " Avrupa'da kolektif savunmanın bel kemiği" haline getirme sözü vermiş ve yeni yönergeler sunmuştu. Alman ordusunun son yönergesi 2011 yılına dayanıyordu.

Hükümet, yönergelerinde, Bundeswehr'in Batı Balkanlar ve Afrika’da Sahil bölgesinde olduğu gibi uluslararası sahnede de yer alabilmesi gerektiğinde ısrar ediyor.

Askeri harcamalar, 1960'larda Alman GSYİH'sinin yüzde 5'ini oluştururken, 1990'dan ve SSCB'nin dağılmasından bu yana yüzde 2'nin altına düşerek, 2021'de yüzde 1,3'e gerilemişti.

01 Şub 2024 - 18:00 - Gündem