İki Bebeği 15'inci Kattan Atan Cani Baba ve Sevgilisi İdam Edildi

Ceyhun Ergüven / Ajans Bizim / Çin / Pekin Olay, 2020 yılı Kasım ayında Çin'in güneybatısındaki devasa şehir Chongqing’de meydana geldiğinde büyük bi...

Ceyhun Ergüven / Ajans Bizim / Çin / Pekin

Olay, 2020 yılı Kasım ayında Çin'in güneybatısındaki devasa şehir Chongqing’de meydana geldiğinde büyük bir duygusal tepki uyandırmıştı. 

Bir baba ve sevgilisi, cinayet suçundan ölüme mahkum edildikten sonra cezaları bugün infaz edildi.

Çift, bir binanın 15’inci katından kasıtlı olarak iki küçük çocuğu atarak öldürmekten suçlu bulunmuştu.

Çiftin motivasyonun halkı şaşırtmıştı. Baba Zhang Bo, birinci evliliğinden doğan bir yaşındaki oğlunu ve iki yaşındaki kızını sevgilisi Ye Chengchen'i memnun etmek ve onunla evlenebilmek amacıyla öldürdüğünü söylemişti.

Sevgilisinin ailesi, kızlarının, çocuğu olan bir adamla evlenmesini kabul etmiyordu.

Cinayet, kaza olarak maskelenmek istenmişti. Çift, geçen yıl ölüm cezasına çarptırılmış ve bir üst mahkeme cezayı onamıştı. 

Ye Chengchen, ilişkisine başladığında, Zhang Bo'nun hâlâ evli ve çocuk sahibi olduğunu bilmiyordu. Ancak bunu öğrendiğinde, çocukların varlığının "gelecekteki birlikte yaşamları için bir yük" ve Zhang Bo ile evliliğinin önünde bir "engel" olduğunu düşünmesine rağmen ilişkiyi sürdürmeye karar verdi.

Mahkeme, çiftin "suçu kazara düşmüş gibi göstermeye çalışarak, ahlak sınırlarını zorlayan insanlık dışı eylemini” kınadı.

Çin, 2015 yılında, ölümle cezalandırılabilecek suçların sayısını 55'ten 46'ya indirmişti. Bu suçlar arasında, kasten adam öldürme, tecavüz ve uyuşturucu kaçakçılığı yer almakla birlikte, artık silah kaçakçılığı ve tedariki yer almıyor.

Hüküm giymiş suçlular, genellikle zehirli iğne ile idam ediliyor. Ülkede her yıl idam edilen kişi sayısı gizli tutuluyor.

01 Şub 2024 - 00:18 - 3. Sayfa