FED Faiz Oranını Sabit Tuttu

Bu Amerikan Merkez Bankası'nın 2024 yılında faiz indirimine gideceği anlamına geliyor, ancak bu ilk faiz indiriminin zamanlaması belirsizliğini koruyor.

Ceyhun Ergüven / Ajans Bizim / Amerika Birleşik Devletleri / Washington

Amerikan Merkez Bankası (Fed), bugün üst üste dördüncü kez faiz oranlarını sabit tutarak, gösterge borç verme faiz oranını 23 yılın en yüksek seviyesinde tuttu.

Merkez Bankası, son on yılların en hızlı enflasyonuyla mücadele etmek amacıyla Mart 2022'den bu yana faiz oranlarını 11 kez artırmıştı.

O zamandan bu yana fiyat artışları önemli ölçüde azaldı ve Fed'in yüzde 2'lik hedefine yaklaştı. Bu da Fed'in 2024 yılında faiz indirimine gideceği anlamına geliyor, ancak bu ilk faiz indiriminin zamanlaması belirsizliğini koruyor.

Bir sonraki faiz hamlesi fırsatı, Mart ayındaki toplantının konusu olacak.

Fed, piyasa beklentileri doğrultusunda Ocak 2024'te üst üste dördüncü kez faiz oranını değiştirmeyerek 23 yılın en yüksek seviyesi olan yüzde 5,25-yüzde 5,5 düzeyinde tuttu. 

Faiz kararı, yeni verilerin ABD ekonomisinin son çeyrekte soğuduğunu, ancak analistlerin beklediğinden çok daha iyi bir performans sergilediğini göstermesinden günler sonra geldi ve ülkenin bir durgunluğu önleme olasılığına ilişkin iyimserliği artırdı.

Politika yapıcılar, enflasyonun sürdürülebilir bir şekilde yüzde 2'ye doğru ilerlediğine dair daha fazla güven kazanana kadar hedef aralığını azaltmanın uygun olacağını düşünmediklerini belirtiyor.

Faiz indirimleri, tüketiciler ve işletmeler için borçlanma maliyetlerini düşürecek ve potansiyel olarak daha fazla hane halkı harcaması ve şirket yatırımı yoluyla bir ekonomik faaliyet patlamasını tetikleyecektir.

Ancak Fed, faiz oranlarını çok hızlı bir şekilde düşürürse enflasyonun yeniden yükselmesi riskiyle karşı karşıya kalır, çünkü daha güçlü tüketici talebi fiyat artışlarının hızlanmasına yol açabilir.

Bununla birlikte Fed, istihdam ve enflasyon hedeflerine ulaşmaya yönelik risklerin daha iyi bir dengeye doğru ilerlediğini, ancak bu hedeflere ulaşılmasını engelleyebilecek risklerin ortaya çıkması halinde para politikasının duruşunu uygun şekilde ayarlamaya hazır olduğunu belirtti. 

Amerikan Merkez Bankası, enflasyonun geçtiğimiz yıl içinde azaldığını ancak yüksek seyretmeye devam ettiğini ve son göstergelerin ekonomik faaliyetin sağlam bir hızda genişlediğine işaret ettiğini kaydetti. 

İstihdam artışları geçen yılın başından bu yana ılımlı seyretmekle birlikte güçlü kalmaya devam etti ve işsizlik oranı düşük seyretti.

Her şeye rağmen enflasyon yüksek seyretmeye devam ediyor. Enflasyon geçen yılki yüzde 9'luk zirvesinden önemli ölçüde düşmüş olsa da son aylarda normal seviyelere doğru ilerlerken bazı engellerle karşılaştı.

Fiyat artışlarının hızı, Fed'in hedef oranı olan yüzde 2'nin bir puandan fazla üzerinde seyrediyor.

Uluslararası Para Fonu, dün ABD için yumuşak iniş beklentisini dile getiren bir tahmin yayınladı. 

IMF, ABD'nin bu yıl yıllık yüzde 2,5 oranında büyüyeceğini, bir önceki yıla göre bir yavaşlama öngördüğünü, ancak önceki bir tahmine göre daha iyi bir görünüm sergilediğini belirtti.

01 Şub 2024 - 00:02 - Ekonomi