Basın Şehidi Abdi İpekçi'yi Saygı ile Anıyoruz

Yazılarında demokrasiyi, barışı, basın özgürlüğünü savunan ve 1 Şubat 1979’da uğradığı suikast sonucu hayattan koparılan Gazeteci Abdi İpekçi’yi, katledilişinin 45. yılında saygı ve özlemle anıyoruz.  İGC Başkanı GappiBıraktığı miras bizlere ışık olmaya devam edecek

İzmir Gazeteciler Cemiyeti (İGC) Başkanı Dilek Gappi, Milliyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmenliği görevi sırasında suikaste uğrayan Abdi İpekçi’nin ölüm yıldönümü nedeniyle yayınladığı anma mesajında şu görüşlere yer verdi: 
“Abdi İpekçi; cesur kalemi ve tarafsız duruşuyla canı pahasına mesleğini yapan bir gazeteciydi. Evinin yakınlarında Mehmet Ali Ağca tarafından katledildi. Ancak aradan geçen 45 yıla rağmen katilin bağlantıları, cezaevinden kaçışı ve cinayetin ardındaki güçlere ilişkin pek çok soru yanıtsız kaldı. Tıpkı Uğur Mumcu, Çetin Emeç, Ahmet Taner Kışlalı, Muammer Aksoy ve katledilen daha nice gazetecide olduğu gibi cinayeti azmettirenler ortaya çıkartılmadı. Ne yazık ki ülkemiz, demokrasi, düşünce ve basın özgürlüğü açısından bu durumun ağır sonuçlarını hala yaşıyor.”

“Gazetecilere yönelik saldırılar demokrasi ayıbıdır” diyen Gappi sözlerini şöyle tamamladı: “Abdi İpekçi’yi onun fikirlerinden korkanlar öldürdü. Ancak bıraktığı miras bizlere her zaman ışık olmaya devam edecek. İzmir Gazeteciler Cemiyeti olarak demokrasinin temel taşı olan basın özgürlüğü mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğiz. Bugün Abdi İpekçi’yi ve onunla birlikte basın özgürlüğünü savunurken hayatlarını hiçe sayan tüm basın şehitlerimizi sevgi, saygı ve özlemle anıyoruz.”

# Bir, İzmir

31 Oca 2024 - 18:29 - Medya