Neuralink İnsan Beynine İlk İmplantı Yerleştirdi

Elon Musk'ın beyin-bilgisayar arayüzü implant şirketi Neuralink ilk insan klinik denemesine başladı.

Süfyan Kızılarslan / Ajans Bizim / Amerika Birleşik Devletleri

Elon Musk'ın beyin-bilgisayar arayüzü implant şirketi Neuralink ilk insan klinik denemesine başladı.

Musk, kendisine ait sosyal medya platformu X üzerinden dün akşam yaptığı paylaşımda, "İlk insan dün Neuralink'ten bir implant aldı ve iyi bir şekilde iyileşiyor. İlk sonuçlar umut verici nöron başaklarının tespit edildiğini gösteriyor" diye yazdı.

Musk, Neuralink'in ilk ürününün Telepati olarak adlandırıldığını, "telefon veya bilgisayarı ve bunlar aracılığıyla neredeyse tüm cihazları sadece düşünerek kontrolünü sağladığını” belirtti. Musk, "İlk kullanıcılar uzuvlarını kullanamayan kişiler olacak. Stephen Hawking'in bir hızlı daktilocudan ya da müzayedeciden daha hızlı iletişim kurabildiğini düşünün. Hedefimiz bu," diye hedefi açıkladı. 

Hastaya ilişkin ayrıntılar verilmedi. Ancak, Neuralink'in bu kişileri ilk insan denemesi olan Precise Robotically Implanted Brain-Computer Interface (PRIME) çalışması olarak bilinen altı yıllık bir program için işe aldığı görüldüğünden, muhtemelen omurilik yaralanması veya amiyotrofik lateral skleroz (ALS) ile yaşıyorlardı.

Ancak programa giriş ALS ya da omurilik yaralanması ile sınırlı değildi. Çalışmanın işe alım broşüründe "Kuadriplejiniz varsa ve bilgisayarınızı kontrol etmenin yeni yollarını keşfetmekle ilgileniyorsanız, hak kazanabilirsiniz" ifadesi yer alıyor.

PRIME çalışmasında kullanılan implante edilebilir beyin bilgisayar arayüzü (BCI), beyin aktivitesinden amaçlanan hareket sinyallerini çözmek ve ardından harekete yardımcı olan cihazları kontrol etmek için tasarlanmış. BCI, her biri bir insan saçından daha ince olan 64 ipliğe dağıtılmış 1024 elektrot aracılığıyla aktiviteyi kaydediyor. 

Neuralink'in hedefi, PRIME'ın N1 olarak bilinen BCI implantının, R1 olarak bilinen cerrahi robotun ve felçli bireylerin harici cihazları kontrol etmesini sağlamak için N1 Kullanıcı Uygulaması olarak bilinen ilgili yazılımın güvenliğini ve etkinliğini değerlendirmek olarak açıklanıyor.

Musk, Neuralink girişimini Temmuz 2016'da kurdu. Şirket insan beynine implante edilebilecek çipler geliştiriyor. Şirket yönetimi, bu tür sinirsel arayüzlerin bir kişinin yapay zekaya direnebilen bir cyborg olmasına izin vereceğine ve ayrıca insanların düşünce gücünü kullanarak bir bilgisayarı doğrudan kontrol etmeyi öğrenmelerine yardımcı olacağına inanıyor. 25 Mayıs 2023'te şirket, ABD Gıda ve İlaç Dairesi'nden (FDA) insanlar üzerinde klinik deneyler yapmak için izin aldığını bildirdi.
Neuralink
Elon Musk

31 Oca 2024 - 04:01 - Gündem