Mutluluk ve İç Huzur Üzerine Uyarılar

Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü, Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, başarının iç huzurda olduğunu ifade ederek, “Asıl başarıya sahip olan insanlar iç huzura sahip insanlardır. Kendini büyük, kibirli gören insanlar vardır, kapının eşiğiyle kavga eder.” dedi. Sağlığın bedensel bir rahatlık, iyilik olduğunu dile getiren Prof. Dr. Tarhan, “Afiyet de psikolojik rahatlık, iyilik. Bu ikisi birlikte, sağlık ve afiyet olduğu zaman huzur oluyor.” diyor.

Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü, Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, başarının iç huzurda olduğunu ifade ederek, “Asıl başarıya sahip olan insanlar iç huzura sahip insanlardır. Kendini büyük, kibirli gören insanlar vardır, kapının eşiğiyle kavga eder.” dedi. Sağlığın bedensel bir rahatlık, iyilik olduğunu dile getiren Prof. Dr. Tarhan, “ Afiyet de psikolojik rahatlık, iyilik. Bu ikisi birlikte, sağlık ve afiyet olduğu zaman huzur oluyor.” diyor.

Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, egosu büyük olan insanların mutluluğu bulamayacağını belirtiyor. Başarının temelinin iç huzurda yattığını vurgulayan Tarhan'a göre, gerçek başarıya ulaşanlar iç huzura sahip olanlardır. Kendini büyük ve kibirli gören insanlar ise sürekli bir huzursuzluk içindedirler.

Sağlığın, bedensel bir rahatlık ve iyilik olduğunu ifade eden Tarhan, psikolojik olarak iyi olmanın da afiyetle ilişkili olduğunu söylüyor. Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü, huzur kavramının kültürel bir boyutu olduğunu da vurguluyor.

Batı kültüründe mutluluğun, haz odaklı ve heyecan arayışı şeklinde algılandığını belirten Tarhan'a göre, bu yaklaşım olumsuz duyguları reddeder ve iç huzuru ihmal eder. Ancak, iç huzura ulaşmak için olumsuz duygularla başa çıkmak ve dengeli bir şekilde ele almak gereklidir.

Hümanizmin insanı kutsallaştıran bir yapı olduğunu belirten Tarhan, ego merkezli bir düşünce yapısının insanı mutsuz kıldığını ifade ediyor. Mutluluk ve huzuru yakalamak için ego idealini gerçekleştirmenin önemine vurgu yapıyor.

Geçmişe takılı kalan ve gelecek kaygısı yaşayan insanların mutlu olamayacaklarını dile getiren Tarhan, anın değerini vurguluyor ve içsel barışın sağlanmasının önemini vurguluyor.

Huzurun, afiyetle birlikte sağlandığını belirten Tarhan, bu durumun üç duygusal durumun dengelenmesiyle mümkün olduğunu ifade ediyor. Mutluluğun, küçük şeylerden keyif alabilme ve şükretme becerisiyle ilişkilendirildiğini söylüyor.

Sonuç olarak, Tarhan'a göre, mutluluk ve huzur, ego merkezli düşünce yapısından uzaklaşıp kabullenme, şükretme ve iç huzura ulaşma sürecinde yatar.

Prof. Dr Nevzat Tarhan'ın Özgeçmişi

1952 yılında Merzifon’da doğan Prof. Dr. Nevzat Tarhan, 1969 yılında Kuleli Askeri Lisesini, 1975 yılında  İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesini bitirdi. GATA stajı, Kıbrıs ve Bursa kıta hizmetinden sonra 1982 yılında GATA’da Psikiyatri Uzmanı oldu. Erzincan ve Çorlu’da hastane hekimliği sonunda GATA Haydarpaşa’da Yardımcı Doçent (1988) ve Doçent (1990) oldu. Klinik direktörlüğü yaptı. Albaylığa (1993) ve Profesörlüğe (1996) yükseldi. 1996-1999 yılları arasında Yüzüncü Yıl Üniversitesinde öğretim üyeliği ve Adli Tıp Kurumunda bilirkişilik yaptı. Kendi isteğiyle emekli oldu. 1998 yılında Memory Center of America’nın  Türkiye temsilciliğini aldı. 2006 yılında NPİSTANBUL Hastanesini, 2011 yılında ise bütün mal varlığını bağışlayarak Üsküdar Üniversitesini kurdu. 

Prof. Dr. Nevzat Tarhan, uzun yıllar büyük emekle ve araştırmalara dayanarak sürdürdüğü psikiyatri uzmanlığındaki bilgilerini 112’i WoS (Web of Science), 95’i Scopus kapsamında olmak üzere 250’yi aşkın araştırma makalesine, 90’a yakın kitap ve kitap bölümüne aktarmıştır. Google Scholar h-indeksi 36, i10 indeksi 87 olan Prof. Dr.  Tarhan’ın yayınları 5000'e yakın atıf almıştır. Bu eserleri sayesinde Türkiye’de hem görsel hem de yazılı basında kendisini takip eden bir milyonu aşan okuyucu kitlesine ulaşmıştır. Bazı kitapları İngilizce dışında Bulgar, Endonezya, İran, Arnavutluk, Azeri dillerine çevrilmiştir

29 Oca 2024 - 15:58 İstanbul- Sağlık