Eski Başkan Trump, Bir Yazara 83 Milyon Dolar Tazminat Ödeyecek

Ceyhun Ergüven / Ajans Bizim / Amerika Birleşik Devletleri / New York Eski ABD Başkanı Donald Trump, New York'taki bir hukuk mahkemesi tarafından 199...

Ceyhun Ergüven / Ajans Bizim / Amerika Birleşik Devletleri / New York


Eski ABD Başkanı Donald Trump, New York'taki bir hukuk mahkemesi tarafından 1990'lı yıllarda kendisine yöneltilen tecavüz suçlamalarına karşı iftira attığı gerekçesiyle yazar E. Jean Carroll'a 83,3 milyon dolar tazminat ödemeye mahkum edildi. 

Eski ABD Başkanı, sosyal paylaşım ağı Truth Social üzerinden bu "gülünç" cezayı kınayarak, bir kez daha adlî makamları kendisine karşı bir "cadı avı" yürütmekle suçladı. Trump, kararı temyize götürme niyetinde olduğunu duyurdu.

Halk jürisi, Cumhuriyetçi Partinin favori Başkan adayının 65 milyon dolar tazminat, 11 milyon dolar itibar zedelenmesi tazminatı ve 7.3 milyon dolar maddî tazminat ödemesine karar verdi. 

Donald Trump, dün görülen davada duruşmayı aniden terk etti. Her iki tarafın avukatları kapanış konuşmalarına başlarken, öfkeli işadamı aniden sandalyesinden kalktı ve federal hukuk mahkemesinin duruşma salonundan dışarı fırladı.

E. Jean Carroll, 1996 yılında Donald Trump'ı New York'taki bir mağazanın soyunma odasında tecavüzle suçlayan Elle dergisinin eski köşe yazarı. 

Aynı mahkeme, geçen mayıs ayında, yazarın bir başka şikâyetini dinleyerek, eski devlet başkanının 2022 yılında kendisine karşı yapılan cinsel saldırı ve karalayıcı yorumlar nedeniyle 5 milyon dolar tazminat ödemesine karar vermişti. 

Donald Trump, bu yıl, altı ceza ya da hukuk davasının hedefi oldu.

27 Oca 2024 - 19:07 - Siyaset